Wrzesień - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści

Menu główne:

Wrzesień

Wydarzenia > 2017/2018
29.09.2017 Sprzątamy Świat
 Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata 2017” . W działaniu tym wspierają nas CEE i Nadleśnictwo Ełk. Nasze działania rozpoczęli najmłodsi uczniowie klas I - III i przedszkolaki, którzy postanowili uprzątnąć teren położony obok szkoły. „Starszyzna” pod opieką wychowawców i nauczycieli wyruszyła w las. Tam pod okiem pracownika Nadleśnictwa Lipiny pana Krzysztofa Wiawiórko uprzątnęła ze śmieci fragment lasu często odwiedzany przez ludzi korzystających z dobroci natury,
tj. wędkarzy, turystów, grzybiarzy,  którzy niestety zapomnieli, co należy robić z odpadami. Podczas marszu było wiele okazji, aby utrwalić wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemu leśnego. Widzieliśmy przedstawicieli paprotników- widłaka goździstego, bogactwo i różnorodność grzybów kapeluszowych, pleśniowych, dzięki m.in. którym las pozbywa się odpadów naturalnego pochodzenia i nie staje się  śmietniskiem. Ciekawym obiektem obserwacji było żerowisko bobrów, które zamieszkują pobliski zbiornik wodny. Wszyscy uczestnicy spisali się na medal. Uwieńczeniem naszej pracy było wspólne ognisko podczas, którego nie zabrakło wspólnego śpiewu. Nasza przygoda
z lasem będzie miała swój dalszy ciąg, ponieważ w najbliższym czasie odwiedzi nas w szkole pan Krzysztof, aby dzielić się swoją pasję jaką jest praca w lesie.
29.09.2017 „Rękusy czytają, bo lubią!”
Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że „czytanie książek – to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła.”  Te słowa oraz ogólnopolska akacja głośnego czytania, która przypada 29 września, skłoniła nauczycieli Szkoły Podstawowej w Rękusach do przygotowania takiej wspólnej zabawy.
 Tego dnia czytali wszyscy: najmłodsi, przedszkolaki, starszaki, uczniowie klas IV- VII oraz nauczyciele. Szkolny korytarz zamienił się w niecodzienną czytelnię, do której można było „dojechać” karocą Kopciuszka a potem wejść przez „drzwi Narnii”, by w końcu posłuchać głośnego czytania, odpoczywając na miękkich poduszkach. Na tym, oczywiście, nie skończyła się nasza podróż. Zwiedzaliśmy świat (konkretnie Karaiby) razem z Nelą – małą reporterką. Poznawaliśmy ulubione książki naszych koleżanek i kolegów oraz nauczycieli. Na koniec wysłuchaliśmy interpretacji trudnego tekstu Chrząszcz drżący w gąszczu w wykonaniu finalistów szkolnego Konkursu Pięknego Czytania. Tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobył uczeń klasy VI – Mikołaj Okuniewski. Gratulujemy!
23.09.2017 Królewska gra połączyła po raz piętnasty
15.09.2017 Dzień Kropki
„Postaw znak – zobaczymy dokąd Cię zaprowadzi” – pod takim hasłem społeczność naszej szkoły świętowała Międzynarodowy Dzień Kropki.
A wszystko zaczęło się od książki pt. „Kropka” Petera H. Reynoldsa. Historia dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzy w swoje możliwości, poruszyła wyobraźnię na całym świecie.
- Dlatego 15 września nauczyciele w wielu szkołach większą uwagę, niż zwykle, zwracają na talenty swoich uczniów- opowiada Bogumiła Kraśko, polonistka
i organizatorka akcji. -  Tak też było u nas. Uczniowie wysłuchali historii małej dziewczynki, która jest przekonana, że nie umie malować a następnie zainspirowani kropkami, wykonywali najróżniejsze zadania z kropkami: malowali swój znak z kropek, wykonywali rysunki metodą kropkową, szukali cytatów umieszczonych w kropkach, dopisywali kropki, kreski, przecinki do przygotowanego tekstu, by na nowo móc go napisać…
Każdy tego dnia miał na sobie kropki, by podkreślić własną indywidualność, niepowtarzalność i wyjątkowość, ale także poczucie humoru i wielką kreatywność.
- Dzisiejsze obchody to nasze szkolne święto kreatywności, talentu i odwagi
w pokonywaniu własnych trudności - dodaje Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły w Rękusach. - To doskonała okazja, by rozmawiać z uczniami
o drzemiących w nich talentach. Czasem dzieci nie wierzą w swoje możliwości, wówczas my - dorośli powinniśmy pomóc im poznać najmocniejsze strony. Rzeczywiście w tym dniu wszystko kręciło się wokół kropki. Kropki naklejane na ubraniach, kropkowe łamigłówki matematyczne, przeróżne zadania, których motywem przewodnim stała się kropka. Jednak ów znak był tylko pretekstem do tego, by na chwilę zatrzymać się i spojrzeć na naszych uczniów przez pryzmat ich zainteresowań i talentów.
Nowy rok nauki w odnowionej szkole
 Rok szkolny właśnie sie rozpoczął. A jeszcze niedawno, w czasie wakacji, gdy szkolne korytarze świeciły pustkami, a uczniowie beztrosko wypoczywali, sprzęt malarski poszedł w ruch. W naszej szkole wyremontowane  zostały dwie sale lekcyjne, pokój nauczycielski oraz korytarze szkolne. Poza tym dokonano niezbędnych napraw w innych pomieszczeniach placówki.  
- Cieszę się, że wójt pozytywnie odpowiedział na naszą prośbę i zgodził się, by remont został wykonany przez pracowników Zespołu Usług Gminnych – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. -  Dzięki temu z budżetu szkoły musieliśmy zakupić jedynie materiały, które posłużyły do remontu. Przeznaczyliśmy na to około 3,5 tys. zł. Ze względu na to, że nie musieliśmy ponosić dodatkowych kosztów mogliśmy sobie pozwolić na zwiększenie zakresu prac.
04.09.2017 „Do widzenia, lesie zielony, do widzenia, rzeko pluszcząca, do widzenia, szpaki i wrony żeglujące wysoko do słońca”.
 Za nami dwa miesiące wspaniałych, słonecznych i beztroskich wakacji. Cała społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach radośnie rozpoczęła nowy rok szkolny 2017/2018 teraz już jako ośmioklasowa szkoła podstawowa.
Pani dyrektor Agnieszka Jaszkowska bardzo serdecznie powitała nowych uczniów i nauczycieli oraz liczną grupę najmłodszych przedszkolaków. Gościem honorowym uroczystości była pani wójt Gminy Ełk Magdalena Fuk, która życzyła owocnej pracy w świeżo wyremontowanych pomieszczeniach szkolnych oraz w nowej pracowni przyrodniczej i matematycznej wyposażonej w sprzęt komputerowy z projektu Tik-Tak.
Przed nami kolejne miesiące wytężonej pracy oraz wiele okazji do rozwijania swoich pasji i zainteresowań.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego