Tydzień Dziedzictwa Narodowego II - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowane zostały Dni Dziedzictwa Narodowego, w czasie których podjęte zostały następujące działania:
Czwartek, 08.11.2018
Uczniowie  klas IV- VIII, wraz z nauczycielami, obejrzeli w Ełckim Centrum Kultury spektakl „Mitologia Słowian”, który został przygotowany przez  Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu.
Przedstawienie zrealizowane zostało na motywach znanych legend słowiańskich, np. o Piaście Kołodzieju,
o Popielu, którego myszy zjadły, ale w opowieść wplecione zostały także te mniej znane o początkach świata czy o Juracie – bogini Morza Bałtyckiego, zakochanej w zwykłym śmiertelniku, o zazdrosnym Perunie
i wrogim Welesie.  Całości dopełniła nastrojowa muzyka oraz ciekawa dekoracja w formie iluminacji świetlnych.
Piątek, 09.11.2018:
Uczniowie  naszej szkoły, wraz z nauczycielami, wzięli udział w Gminnych uroczystości w Stradunach. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, następnie odbył się przemarsz wojska, sztandarów i zebranych gości na plac przed szkołą, gdzie odbyła się defilada wojskowa. Potem uczniowie obejrzeli spektakl, ukazujący 100 lat niepodległości (1918 – 2018 -najważniejsze wydarzenia, osoby z tego przedziału) .
Wtorek, 13.11.2018
Uczniowie klas IV –VIII przygotowali książki  „Miejsca ważne dla mojej rodziny – dla moich pradziadków, dziadków, rodziców, dla mnie”. Były to prace, które ukazywały historię rodziny oraz miejscowości, z którymi są związani. Oprócz książek stworzonych przez młodzież, przygotowana została przez polonistkę oraz nauczyciela bibliotekarza wystawa książek ważnych dla Polaków.
Na lekcjach języka polskiego uczniowie redagowali życzenia dla Ojczyzny oraz zaproszenia dla rodziców na uroczystości związane z 11. listopada. Na lekcjach plastyki zostały przygotowane kotyliony.  Na lekcjach chemii przeprowadzony został Wewnątrzszkolny Konkurs Wiedzy o Marii Skłodowskiej - Curie dla klas VII
i VIII:
1. miejsce Katarzyna Przybylska, klasa VIII
2. miejsce Wiktoria Andryszewska, klasa VII
3. miejsce (ex aequo) Maciej Grzymkowski, klasa VIII
                               Klukowski Paweł, klasa VIII
                                Weronika Szymańska, klasa VII
Środa, 13.11.2018
Na godzinach wychowawczych uczniowie bawili się w ESC room – grę o wolność . Aby uwolnić się z klasy musieli rozwiązać zadania związane z historią niepodległości, pojmowaniem patriotyzmu, ze znajomością języka polskiego oraz wykazać się umiejętnością współpracy. Najszybciej uwolniła się klasa VIII – gratulujemy!
Czwartek, 14.11.2018
Każda klasa przygotowała prezentację dotyczącą:
Kl. IV – najwybitniejszych Polaków w dziedzinie matematyki i fizyki;
Kl. V – najwybitniejszych Polaków w dziedzinie literatury;
Kl. VI – najwybitniejszych Polaków w dziedzinie sztuki;
Kl. VII – najpiękniejsze miejsca w Polsce;
Kl. VIII – osoby, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości.
Piątek, 16.11.2018
Naszą szkołę odwiedziła Organizacja Chorągiew Zaciężna Apis z Gniewu. Celem spotkania była obchodzona w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Pan Jacenty Ordowski, wraz ze swoją ekipą, przybliżył społeczności szkolnej trudy narodu polskiego od średniowiecza po współczesność. Uczniowie mogli przyjrzeć się strojom z różnych epok oraz cofnąć się w czasie i choć przez chwilę stać się rycerzem Zawiszą Czarnym, husarzem, marszałkiem Józefem Piłsudskim. Uczniowie z chęcią wzięli w niej udział
a uwieńczeniem spotkania była możliwość przebrania się, założenia zbroi rycerskiej, czy potrzymania broni. Żywa lekcja historii pokazała uczniom, jaka droga wiodła Polskę do niepodległości i jak ciężko było ją uzyskać.
Poniedziałek, 19.11.2018
Na polanie przy Szkole Podstawowej w Rękusach nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconemu bohaterom, którzy przyczynili się do odzyskania wolności przez Polskę. Pomysłodawczynią tego projektu była Sołtys Wsi Rękusy – p. Iwona Jakimyszyn. Swoją obecnością uświetnili uroczystość także Wójt Gminy Ełk – p. Tomasz Osewski oraz Radny Gminy Ełk – p. Kazimierz Bratek.
Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Marty Rózio oraz p. Bogumiły Kraśko przygotowali spektakl, w którym przypomnieli dzieje Polski oraz zwrócili uwagę na współczesne pojmowanie patriotyzmu. Według nich może on wyrażać się m.in. w kultywowaniu tradycji czy poznawaniu tańców narodowych. Dlatego też klasy młodsze, pod kierunkiem p. Magdaleny Kuczyńskiej odtańczyły krakowiaka, uczniowie kl. IV i V(dzięki
p. Joannie Borzeńskiej) zaznajomili nas z trojakiem, natomiast młodzież klas VII i VIII –starannie przygotowana przez p. Magdalenę Swięcicką,  staropolskim zwyczajem zatańczyła poloneza.
Na szczególną uwagę zasługuje także - przygotowana przez p. Elżbietę Napiórkowską, piękna dekoracja, która w symboliczny sposób pokazywała  Niepodległą.
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści