Tajemnice ula - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
 
Mały projekt edukacyjny „Poznajemy tajemnice ula”

 Od 2018 roku nasza szkoła dołączyła do grona placówek z  certyfikatem „Szkoły Przyjaznej Środowisku”. Certyfikat przyznany przez  Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty zobowiązuje do kontynuacji działań wzakresie edukacji proekologicznej. Stąd też już po raz trzeci ubiegaliśmy się o dofinansowanie działań w ramach projektu ekologicznego finansowanego przez WFOŚiGW w Olsztynie we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Tym razem pozyskaliśmy środki na mały projekt edukacyjny „Poznajemy tajemnice ula”.  Ogólnym założeniem projektu jest poszerzenie wiadomości społeczności szkolnej i lokalnej na temat wpływu pszczół na środowisko naturalne. Szeroko pojęta tematyka projektu pozwoli na zdobycie wiedzy z wielu dziedzin poprzez międzyprzedmiotowe doświadczanie. Projekt ruszył w październiku. Za nami prace przygotowawcze – rozmowy, ustalenia merytoryczne z nauczycielami, przedstawicielami społeczności lokalnej. Również uczniowie rozpoczęli działania, pod okiem koordynatora projektu pani Anny Filutowskiej,  dzieci z kl. II i III pracowicie przygotowywały się do spotkania z pszczelarzem. Stworzyli plakaty z bazą pytań, dotyczących życia pszczół oraz fascynującej pracy pszczelarza.

 
 W czwartek 17 października 2019r. na zaproszenie p. Anny Filutowskiej, koordynatorki projektu „Poznajemy tajemnice ula” gościliśmy pszczelarza z zamiłowania p. Kingę Augustynowicz prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Augustowie. Pani Kinga w interesujący sposób przedstawiła nam niezwykły świat pracowitych pszczół. Opowiedziała o ich znaczeniu w całym ekosystemie. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji o życiu tych pożytecznych dla przyrody i ludzi owadów. Dowiedziały się, czym się żywią, jak spędzają zimę w ulu i jak produkują przepyszny miód. Zapoznały się z odpowiedzialną pracą pszczelarza. Chętne dzieci przymierzały strój pszczelarza. Poznały przybory niezbędne w pracy w pasiece. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu, który dzieci z wielką przyjemnością smakowały, poznając jego odżywcze właściwości i walory smakowe. Spotkanie było niezwykle ciekawe i uświadomiło nam, że pszczoły spełniają w naszym środowisku bardzo ważną rolę, a my powinniśmy o to środowisko dbać.
Dziękujemy serdecznie p. Kindze za przyjęcie zaproszenia i mamy nadzieję na kolejne spotkanie, aby zgłębić tajemnice ula.
Listopad - grudzień 2019
Wystawa
 
  Za nami kolejne działania projektowe. Dzięki środkom pozyskanym z projektu zostały zakupione tablice korkowe i plansze edukacyjne dotyczące życia pszczół. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z przygotowaną na holu szkoły wystawą pt.”Sekretne życie pszczół”.
Praca plastyczna
 
 W realizację projektu włączyli się również uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną. Pod okiem pani Małgorzaty Sobolewskiej wykonali  pracę plastyczną „Pracowite pszczółki”. Efektem wspólnej pracy dzieci jest pomysłowy ul z rurek po papierze oraz ekopszczółki z materiałów recyklingowych.
Konkurs przyrodniczy
 W ramach projektu odbył się także konkurs pt. „Pożyteczne owady”. Uczniowie z kl. II i III z wielkim zaangażowaniem zmagali się z zadaniami konkursowymi, które wymagały umiejętności czytania ze zrozumieniem, spostrzegawczości, koncentracji uwagi i wiedzy przyrodniczej. Poziom był bardzo wyrównany.
Oto nagrodzone uczennice:
I miejsce Agata Rychcik,
II miejsce Dagmara Chrzanowska,
III miejsce Kornelia Semeniuk.
Serdecznie gratulujemy!!!
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści