Październik - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
,,Z małej szkoły w wielki świat”
 W dniach 21- 29 października nasza szkoła brała udział w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery pod hasłem ,,Wielokulturowość kapitałem przyszłości”. Uczniowie klas ,,0”- 8 mieli okazję spotkać się z grupą polsko- amerykańskich żołnierzy na terenie naszej szkoły. Dzięki profesjonalnym tłumaczom z naszej szkoły Karolowi,
i Pawłowi, którzy z łatwością tłumaczyli nam wypowiedzi żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, dowiedzieliśmy się, co zdecydowało o ich wyborze zawodu, z jakiej miejscowości pochodzą. Okazało się, że podobnie jak my, nasi goście uczyli się w małych wiejskich szkołach. Ponieważ żołnierze amerykańscy podobnie jak polscy bardzo kochają swoją Ojczyznę, postanowili być żołnierzami. Nasi zagraniczni goście dostrzegają wiele podobieństw
w mentalności Polaków i Amerykanów. Przede wszystkim jesteśmy otwartymi ludźmi na potrzeby innych. Cenimy sobie wolność i nasz kraj. Amerykanie dobrze czują się w Polsce. Najchętniej zabraliby do swojego kraju przepyszną, zdrową kuchnię polską.
Każdy uczestnik spotkania mógł choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy żołnierz mierząc elementy prawdziwego munduru, strzelając na urządzonej przez żołnierzy bezpiecznej strzelnicy, czy oglądając na żywo sprzęt wojskowy.  Dzieciaki podziękowały naszym gościom wręczając własnoręcznie wykonaną laurkę i częstując ich  domowymi rogalikami. Żołnierze chcieliby odwiedzić jeszcze naszą szkołę. Może w Dniu Patrona…, , Samorząd uczniowski ma już pomysł na kolejne spotkanie. Miło nam, że spotkanie zaowocowało również nawiązaniem współpracy ze szkołą w Seattle, do której chodzą dzieci żołnierzy stacjonujących w giżyckiej jednostce. Oj będzie się działo !!!
Innym wydarzeniem dla uczniów klas 1-3 i 4-8 były interesujące relacje naszych kolegów, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli naukę w naszej szkole po powrocie z emigracji z Wielkiej Brytanii i Szkocji. Z zaciekawieniem słuchaliśmy, jak wygląda tamtejsza szkoła, oglądaliśmy angielskie podręczniki, zeszyty oraz oglądaliśmy prezentacje multimedialne. Na lekcjach języka polskiego nasi nauczyciele wyjaśnili nam, skąd się wzięły zapożyczenia w naszym języku.
Dzieci z klas 1-3 już wiedzą z jakiego kraju dotarła do nas pizza oraz nauczyły się ją wykonać podczas warsztatów kulinarnych w Pizzerii ,,Da Grasso”. Trzeba przyznać, że własnoręcznie wykonane danie było przepyszne- tylko palce lizać!
Dzieciaki z oddziału przedszkolnego odwiedziły salę ,,Kolej na klocki’, by odnaleźć odpowiedź na pytanie,, Skąd przywędrowały do nas klocki LEGO?”. Był też czas na kreatywne zabawy. Każdy przedszkolak odkrył, że jest utalentowanym małym człowiekiem. A potem przedszkolaki odwiedziły Ełckie Muzeum Kolei Wąskotorowej, by znów dowiedzieć się – skąd się wzięły pociągi na Mazurach i jak one zmieniły życie ludzi.
Nasze przeżycia z niezwykłego tygodnia dokumentowaliśmy w naszej ,,Galerii Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery". Powstało wiele ciekawych rysunków. Dziś wiemy, że to nie frazes, że z małej szkoły można powędrować w wielki świat, by spełniać swoje marzenia!
 
16.10.2019 Rekord po raz drugi

 16 października - to nie przypadkowa data - dziś obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.
Z tej okazji już po raz drugi przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez WOŚP tj. bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób.
Celem akcji, która odbyła się w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”, jest podniesienie świadomości na temat udzielania pomocy osobie, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Próba bicia rekordu była zatem doskonałą okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie od najmłodszych do najstarszych. Organizatorem akcji była nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Anna Filutowska.

 
15.10.2019 A teraz już pierwszaki - nie maluchy - składamy Wam życzenia…

 15 października był niezwykłym dniem w naszej szkole. Tego dnia cała społeczność żyła dwoma ważnymi wydarzeniami. Było to, Ślubowanie uczniów klasy pierwszej i obchody Dnia KEN. Dzieciaki z klasy I i II zaprezentowały swoje prawdziwie aktorskie talenty w inscenizacji ,,Moja szkoła na wesoło”. Za to z ogromnym przejęciem pierwszaki ślubowały na Sztandar Szkoły i zostały pasowane na ucznia przez Panią Dyrektor Agnieszkę Jaszkowską. Z godnością przyjęły dyplomy i różne upominki od starszych kolegów.
A potem przyszedł czas na życzenia dla pracowników naszej szkoły. Samorząd Uczniowski i uczniowie klas 4-8 przygotowali miłą niespodziankę. Były to życzenia, własnoręcznie wykonana potężna laurka , specjalnie przygotowana na tę okazję piosenka i kosz słodkości. Usłyszeliśmy  też niezwykle ciepłe słowa ze strony przybyłych na uroczystość gości- Zastępcy Wójta Gminy Ełk Pani Bożeny Wołyniec, Sołtysa wsi Rękusy Pani Iwony Jakimyszyn, Rady Rodziców i naszej Pani Dyrektor, A pierwszaki cieszą się szczególnie, bo otrzymały
w prezencie interaktywną mapę Polski do swojej klasy. Będzie super zabawa na każdej przerwie!
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści