Marzec - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
21.03.2017 Dzień Otwarty Szkoły
21.03.17 Bitwa morska
 Z okazji Dnia Wiosny rozegraliśmy prawdziwą batalię naukową. Tradycyjna gra w statki została nieco zmodyfikowana. Szukając ukrytego statku natrafialiśmy na pytania z różnych dziedzin albo dostawaliśmy zadania do wykonania.  
Wszyscy świetnie się bawiliśmy!
10.03.2017 Lekcja przyrody w CEE w Ełku
    
 10 marca 2017 r. dzieci z klas starszych uczestniczyły w zajęciach wyjazdowych w siedzibie ełckiego Centrum Edukacji Ekologicznej.
Uczniowie klasy VI pracowali metodami aktywizującym.i W praktyczny sposób zbadali właściwości fizyko – chemiczne wody Jeziora Ełckiego. Przeprowadzone przez nich badania potwierdziły że skład jakościowy wody sprzyja bioróżnorodności życia w tym środowisku. Klasy IV-V – realizowały temat Jak działają prawa przyrody?” Poprzez wykonywanie ćwiczeń, doświadczeń z wykorzystaniem ciekawych pomocy dydaktycznych uczestnicy poznali zjawisko magnetyzmu. Dowiedzieli się jakie znaczenie w życiu istot żywych ma napięcie powierzchniowe. Jakie siły umożliwiają napełnienie szklanki wodą z „czubkiem”.
Mamy nadzieję, że udział w tego typu zajęciach rozbudzi jeszcze bardziej ciekawość uczniów i chęć zdobywania wiedzy na temat praw, którymi  rządzi się przyroda.
27.02-04.03.2017 Tydzień Dziedzictwa Narodowego
 Wycieczka
W ramach Tygodnia Dziedzictwa Narodowego podejmowaliśmy wiele działań dzięki którym uczniowie naszej szkoły poznawali czym jest tożsamość narodowa.
Podczas pobytu w pobliskim Ogródku przedstawiona została im sylwetka lokalnego społecznego działacza, poety, Mazura – Michała Kajki. W muzeum jego imienia, poszerzyli swoje wiadomości na temat historii naszego regionu, usłyszeli także z czego śmiali się dawniej Mazurzy. Najwięcej frajdy przyniosła historia opowiedziana w gwarze mazurskiej oraz tłumaczenie jej na współczesny język polski.
Krótka lekcja gwary mazurskiej:
- buksy – spodnie;
- fafory – wstążka przy koszuli lub butach;
- klumpy – buty z drewna;
- klejcycek – suknia;
- kucma – czapka.
Kapela cymbalistów
Społeczność naszej szkoły gościła kapelę cymbalistów Malczewiacy. Młodzi muzycy uświetnili obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Na kilka chwil nasz szkolny korytarz zamienił się w salę koncertową, na scenie której wystąpiła kapela w składzie: Piotr Olszewski – cymbały wileńskie oraz Jan Jaroszewski - bębenek obręczowy. Muzyków wspierał pan Emilian Mankiewicz z Centrum Kultury Gminy Ełk z siedzibą w Stradunach. Dzieci z wielkim zaciekawieniem
i zadowoleniem słuchały ludowych utworów w wykonaniu młodych muzyków. Wśród uczniów byli nawet tacy śmiałkowie, którzy wyrazili chęć nauki gry na tych wyjątkowych instrumentach. Spotkanie było okazją do pogłębienia wiedzy na temat cymbałów wileńskich oraz bębenka obręczowego, na których grali goście. Cymbały wileńskie to unikalny instrument ludowy – pojawiły się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wraz z migracjami ludności w pierwszych latach powojennych. Fenomen muzykowania na cymbałach wileńskich tkwi w utrzymaniu tradycji, której jedyną drogą dziedziczenia jest pamięć muzyczna i metoda naśladownictwa. Cymbały wileńskie są instrumentem unikalnym, nauka gry wymaga nie lada wysiłku i cierpliwości ze strony młodego muzyka.
Chata mazurska
 Sala 306, w której na co dzień uczniowie najczęściej uczą się języka polskiego – została przez dzieci i nauczycieli zamieniona w izbę chaty mazurskiej.  Zgromadziliśmy eksponaty, które przybliżają nam życie, zwyczaje i kulturę Mazurów. Zadanie uczniów nie polegało tym razem na zwiedzeniu muzeum, ale na stworzeniu własnego. Musieli zaplanować, jak będzie wyglądało, zdobyć potrzebne przedmioty, posegregować, opisać i ułożyć. Odkrywanie przeszłości stało się także inspiracją do własnej twórczości - młodzież wykonała własną wersję mazurskiego pieca kaflowego oraz skrzyni na posag.
Efekty naszej pracy można oglądać w szkole do 21 marca. ZAPRASZAMY!
Lekcja folkloru z Mazurskim Zespołem Pieśni i Tańca
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu na temat folkloru Warmii i Mazur, które poprowadził Piotr Witaszczyk oraz przedstawiciele Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk. Była to kolejna niespodzianka  jaka czekała na naszych uczniów w ramach obchodzonego w szkole Tygodnia Dziedzictwa Narodowego. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądają ludowe stroje mazurskie i warmińskie. Na naszej szkolnej scenie przepięknie prezentowali się w nich tancerze. Poznaliśmy również, jak wyglądają zajęcia
w MZPiT – grupa liczy 120 osób, dzieci, grupa średnia do 13. roku życia, młodzież i ostatnio powstała grupa 35+. Najwięcej radości i zabawy przyniosła wspólna nauka kilku tańców i zabaw  ludowych – Zajączka i Hajduka.
Konkurs recytatorski
„Świat jest tak wielki
i bogaty a życie tak pełne różnorodności,
że nigdy nie brak okazji do wierszy”
J. W. Goethe
Tydzień Dziedzictwa Narodowego zakończyliśmy spotkaniem
z muzyką i poezją. Najpierw słuchaliśmy utworów najsłynniejszych polskich kompozytorów, potem ważnych pieśni w dziejach naszego państwa, aż w końcu ludowych pieśni oraz przyśpiewek. Nasze spotkanie z tak ważną dziedziną polskiego dziedzictwa nie ograniczyło się tylko do słuchania – mogliśmy także śpiewać a później tańczyć.
Po doznaniach muzycznych, przyszedł czas na poezję- tym razem usłyszeliśmy ją w wykonaniu naszych uczniów, którzy przystąpili do konkursu recytatorskiego „Złote usta”. Recytację oceniało jury – w składzie:
  • p. dyrektor, Agnieszka Jaszkowska (przewodnicząca komisji);
  • p. Elżbieta Napiórkowska;
  • p. Sławomir Boczkowski;
  • p. Maria Konopnicka (w tej roli: Magdalena Smaługa) - gość honorowy.
W konkursie wzięło 19 uczniów, którzy recytowali utwory polskich autorów. Wyniki przedstawiają się następująco:
Kategoria: klasy I – III:
I miejsce: Julia Zabielska (kl. I)
II miejsce: Kamila Więcko (kl. II)
III miejsce: Gabriela Kozłowska (kl. II)
Wyróżnienie: Franciszek Ladziński (kl. I)
Kategoria: klasy IV-VI:
I miejsce: Katarzyna Przybylska (kl. VI)
II miejsce: Weronika Januszkiewicz (kl. IV)
III miejsce: Agata Wszeborowska (kl. VI)
Wszystkim GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!

01.03.2017 Dzień Żołnierzy Wyklętych
    
 1 marca 1951 r. w warszawskim więzieniu mokotowskim po sfingowanym procesie politycznym rozstrzelano siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, podziemnej organizacji niepodległościowej powstałej w 1945 r. Ten dzień został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzonym w Polsce po raz pierwszy
w 2011 r.  - w naszej szkole ma on podwójne znaczenie, patron naszej szkoły rotmistrz Witold Pilecki był jednym z tych, których reżim komunistyczny starał się wymazać z pamięci nie tylko Polaków ale również najbliższych. Do dzisiaj nie wiemy gdzie został pochowany, a jego dzieci mogą tylko na symbolicznym grobie zapalać świeczki pamięci.
Chcąc przypomnieć, znaczenie Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych przygotowaliśmy krótki film
i prelekcję związaną z tymi, którzy walczyli już po II wojnie o wolną Polskę. Klasy młodsze zaprezentowały się w rapowance patriotycznej, oraz mogliśmy obejrzeć teatr obrazkowy
Kamishibai, przygotowany przez nauczycieli, którego głównym bohaterem był nasz patron rotmistrz Witold Pilecki. W ten sposób została w bardzo ciekawy i prosty sposób przedstawiona historia życia naszego niezłomnego bohatera.
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści