Maj - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
25.05.2018 Pobiegli dla Pileckiego
 Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w sposób szczególny postanowili uczcić pamięć patrona swojej szkoły. W roku, gdy Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości, obchody przybrały wyjątkowo uroczysty charakter.
- W związku z tą szczególną datą zwracamy baczną uwagę na życiorysy bohaterów narodowych, a takim, bez wątpienia, jest nasz patron - mówi Joanna Borzeńska, jedna z organizatorek obchodów.  - 25 maja, 70 lat temu, rotmistrz Witold Pilecki został, na mocy wydanego wyroku, rozstrzelany.
Społeczność szkolna wspólnie z zaproszonymi gośćmi zgromadziła się na holu szkoły, gdzie uczniowie przypomnieli sylwetkę rtm. Witolda Pileckiego. Zgromadzeni mogli obejrzeć prace wykonane podczas pleneru malarskiego, talerzyki oraz  plakaty przedstawiające portrety rotmistrza. Jednak tegoroczne święto patrona szkoły upamiętniliśmy przede wszystkim wysiłkiem fizycznym - biegiem dla Pileckiego.
- W tym dniu społeczność szkoły stanęła na starcie - opowiada Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. - Biegli zarówno najmłodsi wraz z opiekunami i rodzicami, jak również najstarsi uczniowie
w asyście nauczycieli. Na starcie stanęli także absolwenci naszej szkoły i zaproszeni goście.
Do pokonania zawodnicy mieli różne dystanse, ale cel był wspólny - promowanie postaw i wartości patriotycznych oraz postaci i dokonań rotmistrza Witolda Pileckiego.  Symboliczna trasa biegu miała na celu również popularyzację biegania, zdrowego stylu życia wśród uczniów naszej szkoły. Aby przygotować się fizycznie i psychicznie do biegu wszyscy uczestnicy biegu wzięli udział we wspólnej rozgrzewce przy muzyce. Po biegu odbyło się wspólne biesiadowanie. Na pamiątkę udziału w biegu każda klasa stanęła do wspólnego zdjęcia i otrzymała pamiątkowy dyplom oraz flagę Polski.
Największy skarb
 W ramach Tygodnia Dziedzictwa Narodowego uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm Witolda Pileckiego w Rękusach m.in. poznawali warmińsko – mazurskie bajki i legendy.
- Dzieci poznawały teksty samodzielnie w domu, na lekcjach języka polskiego, a także na przerwach - mówi Bogumiła Kraśko, nauczycielka języka polskiego. - Została również udostępniona, przygotowana specjalnie dla uczniów, biblioteczka z szerokim wyborem książek związanych
z naszym regionem. Na podstawie jednej z legend został przygotowany spektakl pt. „Największy skarb”.
Uczniowie klasy IV i V wcielili się w role rybaka Marcina, jego żony, panien wodnych oraz Wodnicy. Przedstawili historię człowieka, któremu została zdradzona tajemnica skarbu, a ten z biednego, ale pracowitego, stał się bogaty i leniwy. W końcu chciwość doprowadziła go do zguby – Wodnica, strzegąca skarbu ukarała go, przypominając, że „największym skarbem jest uczciwa ludzka praca”. Uczniowie, wraz z opiekunkami, zadbali o odpowiednią scenografię - m.in. wykorzystując do dekoracji przygotowane podczas ubiegłorocznego Tygodnia Dziedzictwa Narodowego skrzynie -  inspirowane mazurskimi skrzyniami posagowymi.
Przygotowany przez nich spektakl obejrzeli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice
i zaproszeni goście, wśród nich Magdalena Fuk, zastępca wójta gminy Ełk. Po przedstawieniu uczniowie mogli także zapoznać się ze strojami ludowymi, a także zrobić sobie zdjęcie
w  regionalnym stroju łowickim.
Zostanę florystą?
 Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rękusach wzięli udział w wyjątkowych zajęciach przyrodniczo-artystycznych, w trakcie których poznawali tajniki zawodu florysty. Gościem spotkania była pani Paulina, właścicielka jednej z ełckich kwiaciarni.
- Pani Paulina chętnie opowiedziała dzieciom o swojej pracy i cierpliwie odpowiadała na pytania uczniów - relacjonuje Elżbieta Napiórkowska, organizatorka spotkania. - Największą frajdę sprawiły jednak zajęcia praktyczne, na których pod okiem florystki, dzieci same przesadzały kwiaty, utrwalając przy okazji wiedzę o częściach roślin i sposobach ich pielęgnacji.  
Rezultatem owych działań były własnoręcznie posadzone petunie w samodzielnie ozdobionych doniczkach. Dzieci zgodnie uznały, że tak wyjątkowe dzieła będą wspaniałym prezentem dla mam z okazji ich święta.
Dzieciaki! Spełniajcie swoje marzenia
 „Nikt nie rodzi się mistrzem. Stajemy się nim poprzez ciężką pracę…” – takim zdaniem rozpoczął rozmowę z uczniami Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach Piotr Kuryło, ultramaratończyk, który odwiedził szkołę w ramach „Spotkań z ciekawymi ludźmi”.
- Dzieci słuchały z zapartym tchem opowieści człowieka, który nie tylko przebiegł Polskę ze wschodu na zachód oraz z północy na południe, ale przede wszystkim, który biegł przez 356 dni, aby okrążyć kulę ziemską - mówi Anna Filutowska, organizatorka spotkania. - Pokonał dystans ponad 20 tysięcy kilometrów.
Ten wyjątkowy gość, to człowiek z wielkim poczuciem humoru, ale i dystansem do samego siebie. Opowiadał o przygodach związanych z pokonywaniem drogi oraz własnych słabości. Opisywał miejsca, które odwiedził, napotkanych po drodze ludzi, którzy mu często bezinteresownie pomagali.  Zachęcał do biegania lub do podejmowania innej aktywności fizycznej, która hartuje ciało, ale i psychikę człowieka. Przekonywał, że „nie ma małych wiosek, są tylko małe marzenia…” – a tym samym zwrócił uwagę dzieci, że bez względu na to, gdzie mieszkają, ile posiadają pieniędzy - mogą realizować swoje marzenia. Muszą tylko pamiętać o ciężkiej, rzetelnej pracy. Spotkanie zakończyło się długimi owacjami dla tego wyjątkowego polskiego maratończyka
i ultramaratończyka.
17.05.2018 Zajęcia z techniki w Castoramie
 Uczniowie klas I-III  po raz kolejny wybrali się do Castoramy w Ełku, gdzie uczestniczyli
w warsztatach edukacyjnych  „Majsterkowo”. Tym razem dzieci własnoręcznie wykonały pomysłowe kukiełki oraz smartfony. Podczas wyjazdu pogoda dopisała, więc z wielką ochotą wszyscy udali się na przepyszne lody. Bardzo  ważnym punktem wycieczki była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku. Na uczniów czekała pani bibliotekarka, która w bardzo przystępny sposób opowiedziała o bibliotece, a także o sposobie korzystania z niej. Gdy już przypomnieliśmy sobie, jak obchodzić się
z książkami, nadszedł czas, aby z nich korzystać. Dla każdego było coś, czym się interesuje. Były książki o kosmosie, zwierzętach, różnych dyscyplinach sportu i wiele bajek.
Dzieci nie mogły się rozstać z książkami, dlatego pani bibliotekarka zachęcała uczniów, aby wraz
z rodzicami przyszli się zapisać i korzystać z bogatego księgozbioru.7-11.05.2018 Wizyta w Turcji
  Delegacja nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. rtm. W Pileckiego w Rękusach wzięła udział
w międzynarodowym spotkaniu pedagogów, które odbyło się w tureckim mieście Tokat. To efekt realizowanego w szkole projektu A Child is a World w ramach programu Erasmus+.
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści