Maj - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
 
24.05.2019 10 lat z rotmistrzem Pileckim
  Społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w sposób szczególny postanowiła uczcić pamięć patrona swojej szkoły. W miniony piątek, 24 maja, w przeddzień 71 rocznicy śmierci tego bohaterskiego Polaka w więzieniu mokotowskim, w szkole miał miało miejsce wiele wydarzeń, które na długo utkwią w pamięci ich uczestników. Tegoroczne obchody miały wyjątkowy charakter, ponieważ w maju tego roku minęło 10 lat od nadania szkole imienia rtm. W. Pileckiego i przyjęcia sztandaru. W placówce gościliśmy tego dnia m.in. Barbarę Ladzińską, która reprezentowała Tomasz Osewskiego - Wójta Gminy Ełk.
Dzień Patrona Szkoły rozpoczął się od uroczystego wciągnięcia flagi na maszt oraz odśpiewania hymnu. Następnie społeczność szkolna, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, zgromadziła się na holu szkoły, gdzie uczniowie, pod kierunkiem Bogumiły Kraśko - polonistki,  przypomnieli sylwetkę rtm. Witolda Pileckiego. Natomiast uczniowie klas młodszych, we współpracy z wychowawcami, przygotowali recytatorskie, muzyczne i taneczne niespodzianki. Miłym i ważnym akcentem było wspólne odśpiewanie "Ballady o rotmistrzu". Marta Przekopska, nauczycielka muzyki, zadbała o to, by każdy z uczestników spotkania doskonale poradził sobie zarówno z tekstem, jak
i melodią tego utworu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja multimedialna "10 lat z Pileckim", przygotowana przez Łukasza Chorosia, nauczyciela matematyki oraz Martę Rózio, nauczycielkę historii. Wszyscy
z zainteresowaniem śledzili pojawiające się fotografie, by wśród nich odnaleźć siebie sprzed lat, swoich bliskich, nauczycieli, kolegów i koleżanki. Wszyscy zgodnie podkreślali, że minione dziesięciolecie obfitowało w ciekawe
i ważne wydarzenia, było czasem dynamicznego rozwoju placówki i wielu jej sukcesów. Ciekawym elementem przygotowanego programu obchodów była wystawa makiet pt.: "Moja szkoła za 10 lat", przygotowanych przez uczniów i ich rodziców, przy wsparciu Elżbiety Napiórkowskiej, nauczyciela plastyki.
Podobnie jak w ubiegłym roku, postać naszego patrona upamiętniliśmy na sportowo. Dzieci, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście ponownie pobiegli dla Pileckiego. Po dobrze wykonanej rozgrzewce, przygotowanej
i poprowadzonej przez Joannę Borzeńską - nauczycielkę wychowania fizycznego, zawodnicy wystartowali
w różnych dystansach.
- Biegli zarówno najmłodsi wraz z opiekunami i rodzicami, jak również najstarsi uczniowie w asyście nauczycieli - opowiada Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. - Na starcie stanęli także absolwenci naszej szkoły i zaproszeni goście.  Jednak dystans i czas jego pokonania, choć ważny, nie był najważniejszy. Cel był wspólny - promowanie postaw i wartości patriotycznych oraz postaci i dokonań rotmistrza Witolda Pileckiego.  Symboliczna trasa biegu miała na celu również popularyzację biegania, zdrowego stylu życia i potrzebę pokonywania własnych słabości wśród uczniów, rodziców i  nauczycieli oraz społeczności lokalnej.
Po sporej dawce wysiłku, przyszedł również czas na wspólny odpoczynek przy ognisku na przyszkolnej polanie.  


 
 
24.05.2019 Moja szkoła za 10 lat
  Jak będzie wyglądała moja szkoła za kolejne 10 lat? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach.  Jednym z efektów końcowych ich rozważań były przygotowane przez dzieci makiety, przedstawiające  szkołę w przyszłości. Można je było podziwiać w trakcie wystawy prac, zorganizowanej na holu placówki. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu była Elżbieta Napiórkowska, nauczycielka plastyki, która zainspirowała uczniów do rozważań na temat wymarzonej szkoły przyszłości. Dużym atutem podjętych działań było to, że wielu uczniom w przygotowaniu makiet pomagali również rodzice i rodzeństwo. Wspólne przedsięwzięcie pozwoliło na rozbudzenie wyobraźni i kreatywności oraz wspólne i przede wszystkim efektywne spędzenie czasu.   Efekty działań były naprawdę imponujące. Najczęściej pojawiającymi się wymarzonymi elementami, o które, zdaniem naszych uczniów, na pewno wzbogaci się nasza szkoła w nadchodzącym dziesięcioleciu, były m.in.: sala gimnastyczna (w niektórych pracach umiejscowiona tuż obok basenu ze zjeżdżalniami zewnętrznymi)  i wielofunkcyjne boisko.   Warto podkreślić, że kreatywność dzieci może wzbudzać podziw. W makietach nie zabrakło również mniej oczywistych marzeń, jak wspaniały ogród na dachu budynku lub przyszkolne lądowisko dla helikopterów. Uwagę zwraca też umiejscowienie szkoły wśród bujnej zieleni, z dala od zgiełku i ruchu ulicznego. Widać, że dla naszych uczniów to ważny atut, wyróżniający naszą szkołę wśród innych. Wystarczy przekroczyć drzwi budynku, by znaleźć się pięknych okolicznościach przyrody. Miejscach, które są bezpieczne i pozwalają na aktywny wypoczynek.
23.05.2019 Gminny Turniej „Małej Ligii Klas I-III”

 W Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich już po raz VIII odbył się Gminny Turniej Mała Liga Klas I III. W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły z naszej gminy. Każdą szkołę reprezentowała czteroosobowa drużyna. Celem tego rodzaju konkursów jest przede wszystkim integracja uczniów młodszych
z terenu naszej gminy. Poprzez współdziałanie w zespołach, współzawodnictwo oraz rywalizację dzieci rozwijają różne umiejętności.
Konkurs był podzielony na trzy rundy:
I – „Koło fortuny - pytania indywidualne dla każdej drużyny.
II – „Zadania dla wszystkich” – praca na platformie internetowej.
III – „Kto pierwszy, ten lepszy” – konkurencje sportowe.
Drużyna naszej szkoły zajęła VI miejsce.

W jej skład weszli:
1. Damian Karwowski
2. Magdalena Przybylska
3. Agata  Rychcik
4. Julia Zabielska
19.05.2019  
 
  Delegacja nauczycieli  naszej szkoły wzięła udział w VII Ogólnopolskim Zjeździe Szkół im. rtm. W. Pileckiego. Spotkanie odbyło się w dniach 17-19 maja 2019 r. w  Ostrowi Mazowieckiej. Wzięło w nim udział ponad 30, spośród 45, placówek noszących imię tego wielkiego Polaka. Gościliśmy m.in. w ostrowskim  Zespole Szkół nr 1 oraz Publicznej Szkole Podstawowej Kozikach. Obejrzeliśmy wzruszający musical "Kryptonim Druh" , w reżyserii Piotra Trentowskiego, który w przejmujący i niezwykle ciekawy sposób opowiadał o życiu Witolda Pileckiego. Zjazd był również okazją do osobistego spotkania z Zofią Pilecką-Optułowicz oraz Andrzejem Pileckim, dziećmi rotmistrza, od których przywozimy całej społeczności szkolnej serdeczne pozdrowienia.  Gospodarze spotkania zadbali o to, by goście przyjemnie i efektywnie spędzili czas. Były zatem liczne okazje do rozmów, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się pomysłami na upamiętnienie tej wybitnej postaci, jednego z najbardziej niezwykłych ludzi XX wieku, człowieka, którego uznano za najodważniejszego w Europie. Zjazd szkół stał się również okazją do wspólnego zwiedzania "Muzeum Treblinka. Niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy (1941-1944)", XXII Wojskowego Ośrodka Kartograficznego i byłych Koszar Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie oraz Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej.  Uczestnicy spotkania szkół wzięli również udział w inscenizacji walk pt: "Ostrowski Sierpień 2020 oraz pokazie tańca przedwojennego w wykonaniu uczestników warsztatów tanecznych.  

Trzyosobowa drużyna naszej szkoły gościła w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach, gdzie odbył się gminny konkurs pt. „Safety- w domu, w szkole i na drodze”.
Konkurencje z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu sprawdzały umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstów w języku polskim i angielskim, korzystania z informacji oraz wykorzystania wiedzy w praktyce. Zespół nasz w składzie Julia Zabielska (klasa III), Kamila Więcko (klasa IV) i Oskar Paszko (klasa V) wykazali się dużą umiejętnością współpracy w grupie. Konkurs odbył się po raz pierwszy. Zdrowa rywalizacja i doświadczenie jakie zdobyli uczniowie w tegorocznym konkursie, wzbogacił ich w nowe umiejętności, które przydadzą się w życiu codziennym.
A czas jaki dzieli nas od następnego spotkania w Woszczelach będą odmierzały zegary, które wszystkim uczestnikom ufundował Wójt Gminy Ełk –  pan Tomasz Osewski.

e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści