Maj - czerwiec - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
21.06.16 Bezpieczne wakacje.
 Dzieki współpracy z Fundacją Ratujmy Życie uczniowie szkoły mogli przygotować się do nadchodzacych wakacji. Ratownicy zwrócili dzieciom uwagę na zagrożenia podczas letniego wypoczynku. Przeprowadzili także szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.   
20.06.2016 Safari
 20.06.2016 odbyła się kolejna wycieczka dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego. Dzieci udały się do Okrągłego na Safari. Odbyły tam przejażdżkę specjalnie dostosowanym samochodem terenowym. Mogły zobaczyć różne dziko żyjące zwierzęta z bliska. Widział m.in. jelenie, dziki, lamy, daniele, owce, konie, kozy, kucyki, krowy. Dzieci pełne wrażeń i w doskonałych nastrojach wróciły do szkoły. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.
10.06.16 Wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego
W ramach realizowanego projektu edukacyjnego „Bioróżnorodność jest wśród nas i wokół nas –
w kierunku zielonej klasy”
wyjechaliśmy do największego i zarazem najbliżej nas położonego Biebrzańskiego Parku Narodowego.  Wyjazd miał na celu zapoznać   uczniów  z walorami przyrodniczymi i historycznymi tego terenu i był okazją do rozwijania umiejętności prowadzenia obserwacji w środowisku naturalnym. Dodatkową atrakcją był pobyt na terenie jednostki wojskowej w Osowcu, na obszarze której znajdują się pozostałości licznych budowli obronnych. Warto było zajrzeć do Osowca, aby zwiedzić carską twierdzę z XIX wieku i zapoznać się z duchem Czarnej Damy straszącym w podziemnych korytarzach. Wywołało to wśród uczniów ogromne, niezapomniane wrażenie. Dzięki poczuciu humoru naszego przewodnika, pana Mirosława Wrony, czas przeznaczony na zwiedzanie bunkrów i korytarzy twierdzy minął bardzo szybko. Pan przewodnik bardzo ciekawie i interesująco opowiadał uczniom historię schronów i barwnie opowiadał o eksponatach. Każdy uczeń otrzymał od przewodnika drobny upominek np. była to „magiczna” łuska po naboju, która miała przynosić szczęście w: nauce, sprzątaniu, a nawet … w miłości.
W siedzibie parku uczniowie zwiedzili salę ekspozycyjną oraz zapoznali się z materiałami promocyjnymi i informacyjnymi wydawanymi przez park. Czekała tam na dzieci nie lada atrakcja, spotkanie z maskotką parku Panem Łosiem i wspólne zdjęcie.
Ciekawe okazały się zajęcia edukacyjno-przyrodnicze w terenie. Grupa zapoznała się z roślinami charakterystycznymi dla tych terenów, m.in. z rosiczką i wełnianką. Udaliśmy się również nad bardzo malownicze starorzecze, porośnięte przepięknymi liliami wodnymi i grążelami żółtymi. Między innymi zwiedziliśmy ścieżkę przyrodniczą w Osowcu biegnącą drewnianą kładką przez tereny bagienne oraz wchodziliśmy na wieżę widokową, aby podziwiać niezliczone walory przyrodnicze doliny Biebrzy. Po tak aktywnym dniu przyszła pora na zasłużony odpoczynek i pieczone kiełbaski przy ognisku. Pełni wrażeń i trochę zmęczeni wróciliśmy do szkoły, gdzie oczekiwali już rodzice. Mamy nadzieję, że ta żywa lekcja przyrody i historii zachęci naszych uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego na łonie natury, szczególnie, że dużymi krokami zbliżają się zasłużone wakacje.
07.06.16 Wycieczka do Ełku. Biblioteka, spacer po Ełku, ognisko w CEE, wizyta w Urzędzie Gminy Ełk
 Dnia 7 czerwca mieliśmy okazję odwiedzić Bibliotekę Miejską w Ełku. Pierwszym punktem naszego spotkania była sala konferencyjna, w której mogliśmy obejrzeć piękne zdjęcia Ełku, wykonane przez fotografa amatora – dowiedzieliśmy się, że każdy może mieć taką wystawę w bibliotece. Wystarczy się  zgłosić ze swoimi pracami.
Pani bibliotekarka oprowadziła nas po wszystkich piętrach budynku, byliśmy w wypożyczalni dla dzieci i dorosłych. Część dziecięca okazała się bardzo interesująca, bardzo duża ilość książek poukładanych tematycznie, ale również stosownie do wieku czytelnika zachwyciła dzieci. Duże zainteresowanie wzbudził również program komputerowy, który służy do wypożyczania książek, okazało się, że cała biblioteka działa w taki sposób. Pozwala to nawet zarezerwować wybraną pozycję przez internet ponieważ wszystkie książki są oznaczone specjalnymi kodami. W czytelni mogliśmy zapoznać się z aktualną prasą dla dzieci i młodzieży, oraz zapoznać się z popularnymi grami planszowymi. Niektórzy uczniowie szczególnie z klasy szóstej postanowili, że już od wakacji staną się członkami tej instytucji.
W ramach projektu Bioróżnorodność jest wśród nas i wokół nas - w kierunku zielonej klasy, zwiedzaliśmy Ełk. Jednym z celów projektu jest, na nowo nauczyć dzieci korzystania z walorów miejsca, w którym przebywają, na co dzień, oraz ukazać teren zamieszkania, jako świetne miejsce do wypoczynku i aktywności krajoznawczo – turystycznej ich samych i ich rodzin. Tego dnia mieliśmy okazję poznać historię miasta, jego walory krajoznawcze i turystyczne. Przewodnik pokazał nam ciekawą architekturę miasta, kamieniczki, które są przez wielu mieszkańców niezauważalne, a posiadają bardzo piękną ornamentykę oraz pomniki poświęcone tym, którzy walczyli o wolność Polski i polskość naszego regionu?
Nasz spacer po mieście zakończyliśmy w Centrum Edukacji Ekologicznej, położonym
w malowniczym zakątku Ełku nad samym jeziorem, gdzie mieliśmy przygotowane ognisko.


03.06.16 Gminny Turniej pod hasłem „Nature is fun”
 Drużyny reprezentujące wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Ełk spotkały się 3 czerwca 2016 roku w Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach. Okazją do takiego spotkania był turniej przyrodniczo-językowy zorganizowany w ramach projektu „Bioróżnorodność jest wśród nas i wokół nas – w kierunku zielonej klasy” finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Uroczystego otwarcia
II edycji turnieju pod hasłem „Nature is fun” językowe potyczki przyrodnicze dokonała pani Barbara Ladzińska, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół Gminy Ełk. Głównym założeniem turnieju było kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody oraz popularyzacja języka angielskiego poprzez zabawę. Czteroosobowe zespoły musiały wykazać się wiedzą z zakresu edukacji przyrodniczej, języka angielskiego oraz umiejętnością pracy w grupie. Dzieci najlepiej uczą się i zapamiętują
w trakcie działania, dlatego też startowały w różnych konkurencjach: segregowały odpady umieszczając na planszy w odpowiednich kontenerach, szukały ziarenek fasoli w piasku, rozpoznawały odgłosy zwierząt, dobierały liście i owoce do drzewa, z którego pochodzą, nawlekały koraliki oraz musiały wykazać się znajomością nazw zwierząt i roślin w języku angielskim. Ostatnią konkurencją była zespołowa praca plastyczna, która polegała na wykonaniu sówki min. z odpadów wtórnych. Zawodnicy w nagrodę mogli zabrać swoje dzieło.
 Forma turnieju pozwoliła zarówno uczestnikom, jak i publiczności brać aktywny udział
w rozgrywkach. Publiczność miała możliwość zaprezentować się w formie recytacji i pokazów artystyczno-wokalnych. Uczniowie z kl. I-III wprowadziły uczestników w świat przyrody, przedstawiając układ taneczny pt. „Łąka”. Przedszkolaki wcieliły się w role duszków, które przypomniały nam, jak właściwie należy zachowywać się w lesie. Były także piosenki i rymowanki
w języku angielskim. Przez cały czas trwania turnieju dzieci żywiołowo dopingowały drużyny, wznosząc głośne okrzyki. Na zakończenie goście mieli okazję obejrzeć humorystyczne przedstawienie przygotowane przez czwartoklasistów pt. „Sami swoi”. Uczniowie pod okiem nauczyciela przyrody wspaniale zaprezentowali walory przyrodnicze naszego regionu.
 Uroczystego wręczenia nagród oraz dyplomów dokonała pani Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły oraz przewodnicząca komisji pani Izabela Łochowska, doradca metodyczny MODN w Ełku. Wszystkie szkoły prezentowały bardzo wysoki poziom umiejętności.
I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Woszczelach, na II miejscu uplasował się zespół organizatorów- Szkoły Podstawowej w Rękusach, III miejsce Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Ełckiej. Dyplomy za udział otrzymały: Szkoła Podstawowa
z Mrozów Wielkich, Stradun i Chełch.
 Serdeczne podziękowania składamy panu Andrzejowi Pieli, leśniczemu Leśnictwa Przykopka za sadzonki drzewek i krzewów, które każda ze szkół otrzymała w nagrodę za udział w rozgrywkach. Działaniem tym chcieliśmy wesprzeć realizowaną na terenie całego kraju kampanię edukacyjną „100 milionów drzew do 2017 roku" organizowaną przez Ogólnoświatową Wirtualną Szkołę Environmental Online ENO. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za wspólną zabawę i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.
31.05.16 Dzień rodziny.
 Dzień 31 maja 2016 roku zapisał się wyjątkowo w kalendarzu Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach. W tym dniu przypadło wielkie świętowaniez okazji Dnia Mamy, Dnia Dziecka oraz Dnia Taty.
Na tę szczególną uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście: rodzice oraz rodzeństwo naszych uczniów. Wszystkich gorąco przywitała dyrektor szkoły, pani Agnieszka Jaszkowska. Montaż słowno-muzyczny przygotowały dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego, klas I-III oraz IV –VI szkoły podstawowej pod czujnym okiem swoich nauczycieli i wychowawców. Rodzice z dumą
i łzami w oczach przyglądali się pięknej inscenizacji pt.: „Łąka”, która zainaugurowała część artystyczną uroczystości. Jak się okazuje, wyrażenie „kocham Cię” brzmi równie pięknie w języku angielskim, jak i polskim. Dzieci wyraziły swoją miłość do rodziców wykonując piosenkę „Skidamarink”. Do niezapomnianych chwil należał także  występ uczennicy klasy III, Milenki Baltruszy, która zaśpiewała piosenkę Rihanny pt.: „Diamonds”. Uczniowie klasy II i III mile zaskoczyli rodziców swoim talentem muzycznym wspólnie grając na dzwonkach dobrze znaną melodię „Kurki trzy”. Nasi uczniowie kolejny raz udowodnili, że prócz talentu krasomówczego oraz wokalnego drzemie w nich również duży potencjał taneczny. Twist w wykonaniu dzieci z punktu oraz oddziału przedszkolnego stanowił uroczy dodatek do całości występów. Akcentem wieńczącym pierwszą część spotkania było przedstawienie proekologiczne pt. „Sami swoi” przygotowane przez uczniów klasy IV.
 Po wręczeniu przez dzieci własnoręcznie wykonanych upominków rodzicom, przyszła kolej na kolejną część spotkania. Wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Ciąg dalszy atrakcji miał już miejsce w ogrodzie szkolnym. Tutaj każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Było ognisko, pokaz tworzenia rzeźby w wykonaniu członków stowarzyszenia ESTiAN oraz zajęcia taneczne prowadzone przez profesjonalnego instruktora. Część rodziców zademonstrowała swoje umiejętności sportowe podczas meczu w siatkówkę, inni preferowali zajęcia mniej dynamiczne – grillowanie i opalanie na kocach. Najmłodsze pociechy cieszyły się swobodą ruchu korzystając ze zjeżdżalni, huśtawek, a także ganiając gigantyczne bańki mydlane, które połyskiwały tęczowymi kolorami nad ich głowami.
 Taka uroczystość pozostawia po sobie nie tylko miłe wspomnienia, ale przede wszystkim cementuje więzy rodzinne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szczęśliwych rodziców – obiecujemy, w przyszłym roku z okazji Dnia Rodziny będzie Was czekać nie mniej atrakcji!
18.05.16 Wolni przeciw zniewoleniu
 Postać rotmistrza Witolda Pileckiego była motywem przewodnim konferencji historycznej pod hasłem Wolni przeciw zniewoleniu, zorganizowanej przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach przy współpracy z Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Spotkanie odbyło się 18 maja w siedzibie MODN w Ełku.
 Przez dziesięciolecia tragiczna historia Żołnierzy Wyklętych, dziś nazywanych Niezłomnymi, była przemilczana albo fałszowana. Teraz na nowo staje się jednym z najważniejszych fundamentów tożsamości współczesnych Polaków - mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor SP w Rękusach. - Dzisiejsza konferencja poświęcona rtm. Witoldowi Pileckiemu, patronowi naszej szkoły, ma być wyrazem hołdu za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, za krew przelaną
w obronie Ojczyzny.
 Wyjątkowych chwil wzruszeń dostarczyła część artystyczna przygotowana przez uczniów
i nauczycieli SP w Rękusach. Muzycznego wsparcia użyczyli gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1
im. Danuty Siedzikówny ps. Inka w Ełku. W trakcie spotkania Barbara Ladzińska, reprezentująca wójta Gminy Ełk, nawiązała połączenie telefoniczne z Andrzejem Pileckim, synem rotmistrza. Pan Andrzej, dzięki możliwościom, jakie daje współczesna technologia, w kilku słowach zwrócił się do zebranych na sali. Opowiadał o bohaterstwie swego ojca i trudach, z którymi musiała się zmierzyć jego rodzina. Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu na Portret Witolda Pileckiego. Do organizatorów wpłynęło 78 prac, spośród nich 6-osobowe jury  nagrodziło 12. Wydarzenie to włączyło się w ogólnopolskie obchody Roku Żołnierzy Wyklętych, objętych Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jego celem było poszerzenie wiedzy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim oraz przybliżenie postaw Żołnierzy Niezłomnych. W trakcie naszej codziennej pracy z uczniami, przekazujemy im wartości, które były bliskie naszemu patronowi - dodaje Jaszkowska. -  Zależy nam na tym, aby działania podejmowane przez naszą szkołę, noszącą imię ochotnika do Auschwitz, popularyzowały wzorce patriotyzmu
i bohaterstwa w środowisku.
 W trakcie spotkania publiczność miała okazję przekonać się, że słowo patriotyzm  nie jest znane tylko z lekcji historii i słowników. To pojęcie, które towarzyszy współczesnej młodzieży na co dzień.
 Konferencję honorowym patronatem objęła Senator RP Małgorzata Kopiczko oraz białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Natomiast patronat medialny sprawowały redakcje Radia 5 oraz Gazety Olsztyńskiej i Rozmaitości Ełckich.

15.05.16 Marsz dla życia i rodziny
 „Każde życie jest bezcenne”- pod takim hasłem odbył się w Ełku w minioną niedzielę 15 maja Marsz dla Życia i Rodziny. Jest to inicjatywa zasięgiem obejmująca 140 miast z różnych części kraju. Marsze dla Życia i Rodziny to publiczna manifestacja przywiązania do wartości rodzinnych
i szacunku dla życia ludzkiego. Koordynatorem przedsięwzięcia było Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. W trakcie tegorocznej edycji, szczególny nacisk został położony na kwestię ochrony życia nienarodzonych dzieci. W Ełku odbyła się jego 5 edycja. Uczestniczyło w niej około 200 osób,  z czego liczną grupę stanowili nasi uczniowie i ich bliscy. Po radosnym przemarszu
z Placu Św. Jana Pawła II  do Ełckiego Centrum Kultury mogliśmy wysłuchać koncertu akordeonowego i podziwiać talenty  muzyczno- aktorskie uczniów szkół i przedszkoli. Placówki prezentujące dorobek były w posiadaniu, bądź wystąpiły o certyfikat Szkoły Przyjaznej Rodzinie, która obok Marszu jest projektem wspomnianej wyżej fundacji. Udział w przedsięwzięciu naszej szkoły, to realizacja jednego z działań mających na celu promowanie wartości rodzinnych oraz szacunku dla życia ludzkiego. Nasi uczniowie zaprezentowali „Majową łąkę” i zaśpiewali „Kiedy byłam jak kropelka”, czym wprawili zgromadzonych w jeszcze lepszy nastrój. Grupę uczniów przygotowała p. Sylwia Świderska i p. Marta Rózio, a  imprezę współprowadziła p. Ewa Woźnialis.
Serdeczne podziękowania p. dyrektor  Agnieszce Jaszkowskiej za obecność i duchowe wsparcie,
a drogim rodzicom za dowóz dzieci i dobry humor.
13.05.16 Wycieczka do Parku Naukowo - Technologicznego w Ełku
 Piątek, 13 maja  br. był szczególny dla wychowanków naszej szkoły.  Uczniowie klas IV – VI odwiedzili teren  Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku, gdzie czekały na nich niecodzienne atrakcje. W ramach dni otwartych do ełckiego technoparku zjechały się firmy, oferujące usługi
z wykorzystaniem najnowszych technologii. Na własne oczy dzieci zobaczyły drukarki 3D, wypalarki laserowe, nowoczesne drony. Szczęściarze mieli okazję przejechać się ultranowoczesnym samochodem elektrycznym, a wszyscy obecni zobaczyć w akcji to cudo techniki.  W trakcie naszego pobytu w zakładzie trwały druki elementów trójwymiarowych ełckiego zabytku - Wieży Ciśnień. Finał prac odbędzie się 14 maja, na który wybierają się również nasi uczniowie wraz
z rodzicami.
Udział w tym wydarzeniu był możliwy dzięki życzliwości władz gminy Ełk, która zapewniła transport na w/w wydarzenie, za co bardzo dziękujemy.

12.05.16 IV Ogólnopolski Zjazd Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Łącznie
  Za nami IV Ogólnopolski Zjazd Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego, który odbył się w dniach 12-13 maja 2016 r. w Łącznie koło Morąga. Temu wyjątkowemu spotkaniu towarzyszyło hasło Niezłomni, waleczni, najodważniejsi.... W zjeździe uczestniczyło 30 spośród 33 szkół w Polsce, noszących im. rtm. W. Pileckiego. Wzięła w nim udział delegacja szkoły w Rękusach, która od ponad 7 lat należy do rodziny szkół Pileckiego.
 Głównym celem zorganizowanych uroczystości było m.in. poszerzenie wiedzy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, przybliżenie postaw Żołnierzy Wyklętych, ogólnopolska integracja środowisk szkolnych, którym patronuje Pilecki oraz wymiana pomysłów i doświadczeń związanych z realizacją  patriotycznych treści wychowawczych.
 Zjazd w Łącznie został zorganizowany w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci "Żołnierzy Wyklętych" objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Instytut Pamięci Narodowej. Patronatem honorowym uroczystości objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Gościem honorowym była natomiast Zofia Pilecka - Optułowicz, córka rotmistrza, której towarzyszyli członkowie najbliższej rodziny. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Łukasz Kamiński, prezes IPN, biskup Jan Styrna, Piotr Gajewski, dyrektor Departamentu Informacji i Promocji MEN oraz Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty. Główna część uroczystości odbyła się przy honorowej asyście Wojska Polskiego z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej w Gdyni. W trakcie jej trwania Zofia Pilecka - Optułowicz oraz dyrektorzy szkół im. rtm. W. Pileckiego uroczyście podpisali list intencyjny w sprawie współpracy międzyszkolnej, mającej na celu przywracanie pamięci Żołnierzom Wyklętym w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce. Tragiczna historia, przez dziesięciolecia przemilczana albo fałszowana, staje się jednym z najważniejszych fundamentów tożsamości współczesnych Polaków... czytamy w podpisanym dokumencie.  Poza tym goście uczestniczyli w koncercie żeńskiego chóru Passionata, spotkaniu autorskim z Tadeuszem Markiem Płużańskim, autorem książki Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy. Okazją do refleksji był również koncert patriotyczny Pawła Piekarskiego i Leszka Czajkowskiego.
11.05.16 Wycieczka przedszkolaków
11.05.2016 dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego udały się na wycieczkę do Ełku. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Tam dzieci dowiedziały się
o odnawialnych źródłach energii. Mogły dotknąć paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz zobaczyć działanie wiatraka. Pooglądały różne rośliny oraz rybki w akwariach.  Następnie spacerem po promenadzie udały się na lody. Na końcu czekał na dzieci plac zabaw. Zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do szkoły dopytując o kolejny wyjazd.
06.05.16 Żywa lekcja historii
04.05.16 Gminne obchody Dnia Flagi. Wizyta w księgarni. Spotkanie ze starostą powiatu ełckiego.
Dnia 4 maja klasy IV – VI brały udział Gminnych Uroczystościach z okazji święta flagi i uchwalenia Konstytucji 3-go maja w Nowej Wsi Ełckiej.
Po uroczystościach udaliśmy się do jednej z księgarni ełckich.Dowiedzieliśmy się na czym polega praca w księgarni, jakim systemem są poustawiane książki na półkach, jak i gdzie należy szukać interesujących nas pozycji, ale przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że zawsze możemy zwrócić się do ekspedientek po poradę i pomoc w zakupach.
Bardzo interesujące było także spotkanie ze Starostą Powiatu Ełckiego panem Markiem Chojnowskim, który przyjął nas bardzo życzliwie. Osobiście oprowadził nas po urzędzie. Na Sali konferencyjnej mogliśmy usłyszeć  jakie sprawy można załatwić w starostwie powiatowym,
i poczuć się jak radni zasiadając za stołem konferencyjnym.
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści