Luty - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
21.02.2017 Międzynarodowy Dzień Języków
"A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają."
Mikołaj Rej
We wtorek, 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji łamaliśmy sobie głowy, co może znaczyć powiedzenie „Przyjść komuś w sukurs”, szukaliśmy synonimów, antonimów do podanych przez polonistkę wyrazów, zastanawialiśmy się czy poprawnie powinniśmy powiedzieć „wziąć” czy „wziąść”? (oczywiście: „wziąć”!) – po prostu bogaciliśmy nasz język.
Następnie odbyło się czytanie lektur. Każda klasa przygotowała się do tego zadania: zgromadziła kostiumy, przebrania, rekwizyty – po to, aby pokazać, że czytanie jest świetną zabawą.
Członkowie koła ,,Omnibus” powitali kolegów z klas I-III i wychowania przedszkolnego krótką inscenizacją pt. ,,Polska wyliczanka”. Kółkowicze samodzielnie przygotowali oprawę plastyczną przedstawienia, zadbali o stroje. Ich zaangażowanie zostało nagrodzone gromkimi brawami widzów. Uczniowie klasy II przygotowali niespodziankę. Popisywali się przed publicznością, czytając wiersze polskich poetów. Słuchacze bez trudu wskazywali  autorów. Klasa III zaprosiła wszystkich na przedstawienie teatru Kamishibai. Wszyscy ze skupieniem słuchali historyjek popartych ilustracjami.
Potem przyszedł czas na turniej języka polskiego. Zespoły mieszane
z kl. I-III musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale też umiejętnością pracy zespołowej. Pięć drużyn wytrwale walczyło o punkty rozwiązując kolejno wylosowane zadania. Dzieci wykazały się znajomością  utworów literackich. Świetnie rozwiązywali rebusy. Nie lada atrakcją i wyzwaniem dla uczestników turnieju okazało się czytanie wierszy -,,łamańców” językowych oraz  gra ,, podaj  rzeczowniki  na literę...”.
W  Dniu Języka Ojczystego został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy zeszyt. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki z rąk pani Dyrektor Agnieszki Jaszkowskiej. Laureaci to:  
Julia Zabielska I miejsce w kl. I,
Maciej Soliwoda I miejsce w kl. II,
Gabriela Kozłowska II miejsce w kl. II,
Kacper Sulikowski III miejsce w kl. II,
Kamila Więcko wyróżnienie w kl. II,
Ania Gawecka I miejsce w kl. III,
Amelka Sakowicz II miejsce w kl. III.
Ale to nie koniec atrakcji, bowiem pierwszaki zostały pasowane na czytelnika biblioteki szkolnej i wypożyczyły pierwsze książki.
Na zakończenie wszyscy uczniowie zasiedli na widowni i podziwiali występy aktorskie kolegów z klas  IV-VI.
Z pewnością ten szkolny dzień- 21 luty 2017r.  zostanie w pamięci wszystkich. Warto uczyć się języka polskiego, który mimo, że jest trudny, to wcale  trąci z niego nudą. Można się nim świetne bawić.
17.02.2017" Aktywnie po zdrowie"
 Pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole zajęcia przeprowadzone przez specjalistów
z Powiatowego Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Ełku p. Joannę Kierwiak- Staszek i p. Martę Czuper. Podstawowym celem zajęć było poszerzenie wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania zdrowia i kondycji fizycznej, pogłębienie zainteresowania problematyką prozdrowotną wśród uczniów, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz  troska o własne bezpieczeństwo. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością oraz wiedzą dotyczącą wartości odżywczych produktów spożywczych. Podczas zajęć nie zabrakło zdrowej przekąski w postaci jabłuszek, które nie łatwo było zjeść, ponieważ zawieszone były na sznureczkach. Oczywiście pomysłowi uczniowie i z tym zadaniem świetnie sobie poradzili. Zdrowy styl życia to także aktywność fizyczna, stąd też uczniowie z wielkim entuzjazmem mogli przeczołgać się przez materiałowy tunel.
Cieszymy się, że nasi uczniowie, dzięki udziałowi w tych zajęciach mogli utrwalić swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia.

16.02.2017 Sanna.
„Zima, zima, zima
pada, pada śnieg.
Jadę, jadę w świat sankami,
sanki dzwonią dzwoneczkami:
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń.”

 Postanowiliśmy skorzystać z pięknej, zimowej aury: wybraliśmy się na sanki! Wszyscy świetnie się bawiliśmy, szukając najlepszego sposobu, by zjechać z górki jak najdalej. Teraz czekają nas lekcje jazdy na nartach, więc w przyszłym roku zorganizujemy konkurs skoków narciarskich!
14.10.2017 Walentynki
 „Miłość jest wszystkim, to wszystko, co o niej wiemy.”
 
Zwyczaj składania sobie życzeń przez zakochanych, wręczania upominków i przesyłania kartek został zapoczątkowany w XVI wieku. Co ciekawe, tradycja ta przewędrowała praktycznie cały świat, zanim trafiła do Polski w połowie lat 90. Dziś, 14 lutego-  to czas okazywania sobie miłości, ale także życzliwości i przyjaźni. Samorząd Uczniowski zadbał, żeby uczniowie naszej szkoły także mieli okazję do przesłania sobie walentynek.
10.02.2017 Wyjazd do ZSS w Stradunach i do kina.
Aby dobrze zrozumieć świat i siebie samego, musimy poznać reguły, którym podlegamy. Dzięki Centrum Nauki „Kopernik”, które odwiedziło Zespół Szkół Samorządowych w Stradunach, mieliśmy okazję w piątek, 17 lutego, w ciekawy, niecodzienny sposób doświadczyć niektórych praw fizyki, sprawdzić, co dzieje się, gdy słyszymy głos z opóźnieniem, poćwiczyć logiczne myślenie a nawet ułożyć na swoim miejscu wątrobę, żołądek, serce i mózg.
Następnie, w jednym z ełckich kin, pooglądaliśmy film „Balerina”. To opowieść o realizacji marzeń (Felicja pragnie tańczyć w balecie), ale także o przyjaźni i ciężkiej pracy, jaką musi wykonać każdy, kto chce być w czymś naprawdę dobrym. Film wzruszał, ale i trzymał w napięciu poprzez świetne sceny pościgów, różnorodne układy choreograficzne oraz naprawdę dobrą muzykę.
09.02.2017
 Uczennica naszej szkoły, Katarzyna Przybylska, zajęła III miejsce
w Międzyszkolnym Konkursie na Opowiadanie Bożonarodzeniowe, ogłoszone przez Szkołę Podstawową nr 2 w Ełku pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ełku. Gratulujemy!
Zadanie, którego rozstrzygnięcie odbyło się w lutym,  polegało na napisaniu opowiadania
o tematyce związanej z obchodami  Świąt Bożego Narodzenia i pozytywnego wpływu świąt na życie rodzinne i społeczne. Uczennica w swoim opowiadaniu pt. „Rózga”, główną bohaterką uczyniła dziewczynę rozpieszczoną, której wszystkie marzenia natychmiast się spełniają, aż tu nagle zamiast spodziewanego nowego telefonu, dostaje rózgę. To zmusza ją do zastanowienia się, co tak naprawdę jest w życiu ważne.

e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści