Luty - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
28.02.2020 Dzień Żołnierzy Wyklętych

  Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Jest to jeszcze jedna okazja, aby przypominać bohaterską postawę naszego patrona rtm. Witolda Pileckiego - jednego z żołnierzy niezłomnych - mówi Marta Rózio, nauczycielka historii. Oddał życie, za wolną i niepodległą Ojczyznę, nie poddając się komunistycznemu reżimowi. Wyrazem pamięci społeczności szkolnej  były m.in. kwiaty złożone przez Agnieszkę Jaszkowską, dyrektor szkoły oraz Iwonę Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy i założycielkę lokalnego Stowarzyszenia „Braterstwo”. Zebrani wzięli również udział
w prelekcji dotyczącej pamięci tych, którzy walczyli o wolną Polskę, przygotowaną przez pana Jacka Rutkowskiego, doradcę metodycznego z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
21.02.2020 Dzień Języka Ojczystego

  W tym roku Dzień Języka Ojczystego w kl. I-III odbył się w formie zajęć otwartych dla rodziców.
Klasa I próbowała odpowiedzieć sobie na pytania: co to jest język ojczysty, czy język polski jest trudnym językiem i co może pomóc w jego opanowaniu. Pierwszaki uznały, że nauka naszego języka nie jest łatwa. Dzieci z uśmiechem próbowały rozszyfrować ,,łamańce językowe” z trudem wymawiane przez obcokrajowców. Dzielnie usiłowały samodzielnie powtórzyć usłyszane trudne wyrażenia i zdania. Uczniowie słusznie uznali, że trudno się oswoić z zawiłościami polskiej pisowni wyrazów. Dlatego też wykonały ,,koszulki- przypominajki”- pod hasłem Kiedy piszemy wielką literę? Dzieci stwierdziły, że świetnym treningiem umiejętności polonistycznych jest codzienne czytanie książek. Każdy z pierwszaków zaprezentował ulubioną baśń. Nie lada atrakcją dla gości była prezentacja piosenki,, W książeczce płynie rzeczka” w formie teatrzyku kamishibai z własnoręcznie wykonanymi obrazami.
A potem przyszedł czas na zabawy twórcze. Każde z dzieci stworzyło własną, niesamowitą opowieść, w której jako bohaterowie miały wystąpić przedmioty, zwierzęta z 5 wylosowanych kart. Powstały naprawdę niezwykłe historie. Na zakończenie zajęć goście wybrali najładniejszy zeszyt pierwszaka. Nagrodę- piękny ołówek otrzymał   Jakub Mazur. Na uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka- zostali oni pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej i wypożyczyli z niej swoją pierwszą książkę.
Klasa II odwiedziła Literkowo, gdzie zmagała się z ortografią. Uczniowie utrwalali materiał ortograficzny drogą różnych ćwiczeń, gier i zabaw dydaktycznych. O tym, że nauka zasad ortograficznych wcale nie musi być trudna i nudna, przekonali się wykonując własnoręcznie oryginalne koszulki z ortografami. Wystarczyła biała koszulkami i kolorowe mazaki oraz kreatywne podejście do tematu.  Uczniowie samodzielnie zaprojektowali koszulki, umieszczając na nich wyrazy, których pisownia sprawia im trudność.  Wszystkim bardzo podobała się nietypowa nauka ortografii.
W klasie III odbył się turniej wiedzy o języku. Gramatyka, ortografia i słowotwórstwo to dziedziny, z którymi uczniowie mają do czynienia na co dzień. W Dniu Języka Ojczystego mieli okazję popisać się swoimi umiejętnościami polonistycznymi, rozwiązując różne zadania. To była świetna zabawa!
12.02.2020 Żywa lekcja historii
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści