Luty - marzec - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
21.03.2019 Niezwykłe powitanie wiosny
 Pierwszy dzień wiosny kojarzy nam się z topieniem Marzanny. Klasa trzecia wybrała inny sposób na spędzenie tego wyczekanego dnia. Razem z rodzicami pojechaliśmy najpierw do klockarni na ,,Misję robotyka”. W tym miejscu mieliśmy świetne zajęcia- każdy z nas budował własnego, ruchomego robota z klocków LEGO. Później przyszedł czas na pojedynek  naszych machin. Wszyscy- rodzice, nasi nauczyciele, no i my oczywiście mocno dopingowaliśmy nasze roboty. Walka była wyczerpująca. Najlepszym okazał się Helikopterostraszak Franka, który zepchnął inne machiny
z ringu. To była świetna zabawa! Ale to nie koniec atrakcji! Potem wspólnie budowaliśmy ogromny dom z mega klocków. Miło było po skończonej pracy posiedzieć w naszym domku.
Ponieważ znajdowaliśmy się w budynku kolejowym, to po skończonych zajęciach zwiedziliśmy nasz piękny dworzec kolejowy. I od razu pomyśleliśmy o następnej wycieczce pociągiem- może do Białegostoku ? To może być świetna podróż razem z naszymi rodzicami i nauczycielami!
Czas szybko płynął i wyruszyliśmy do egzotycznego miejsca w Ełku. To papugarnia. Zanim spotkaliśmy się
z papugami, każdy przed wejściem musiał zdezynfekować ręce i kupić małe co mnieco dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Gdy tylko weszliśmy do środka, papugi zaczęły siadać nam na ramionach. Julce najbardziej podobała się biała papuga ,,Zuzia”.Kacper wolał te mniejsze, bo wydawały mu się bardziej przyjazne. Franek i Damian uważają, że wszystkie ptaki były wspaniale, tym bardziej że można było je pogłaskać, posłuchać, jak naśladują ludzką mowę.
Po kilku godzinach pełnych wrażeń udaliśmy się na ciepły posiłek. W barze każdy z nas uczył się kulturalnie zamawiać posiłek, szacować własny koszt zakupów, no i   mogliśmy przy pysznym jedzeniu dzielić się wrażeniami z niezwykłego pierwszego dnia wiosny.  Na pewno chcielibyśmy znów odwiedzić rajski ogród ptaków egzotycznych i zaczarowany świat klocków.
Z całego serca dziękujemy Naszym Rodzicom za zorganizowanie niezwykłego spotkania z wiosną!
                                                                                                                                                                                       Julka, Damian, Franek, Patryk, Kacper
21.03.2019 Solidarność rozsyłana pocztą przez dzieci i młodzież

Ponad 160 kartek pocztowych z przekazem solidarnościowym wysłali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rękusach oraz ze Szkoły Podstawowej w Kalinowie. Pocztówki trafią do wybranych, nieznajomych adresatów w Polsce i zagranicą.
Akcja jest organizowana w ramach międzynarodowego programu Solidarność. Podaj dalej!, który
w Polsce prowadzi Fundacja Szkoła z Klasą. Równolegle akcja toczy się we Francji, Hiszpanii
i Chorwacji. Punktem kulminacyjnym jest wysyłka kartek, która odbyła się 21 marca - Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem.
W dzisiejszej świecie szczególnie potrzebne są działania, które dają impuls do rozmowy na temat różnorodności, nietolerancji czy rozmaitych form dyskryminacji, a jednocześnie rozwijają umiejętność krytycznego myślenia
i formułowania poglądów. To dlatego blisko 130 osobowa grupa uczniów i nauczycieli z tych placówek włączyła się do akcji Solidarność. Podaj dalej! Każda pocztówka będzie niosła podwójny przekaz - z jednej strony przez zdjęcie na kartce, z drugiej - dzięki osobistej wiadomości napisanej przez ucznia. Młodzi nadawcy liczą, że dostaną odpowiedzi na wysłane pocztówki.

Uczniowie zostali wcześniej przygotowani do wysłania kartek. Pracowali ze swoimi nauczycielami ze zdjęciami, zrobionymi przez fotografów z różnych krajów europejskich, które znajdują się na pocztówkach. Analizowali
i interpretowali fotografie, poznawali kontekst ich powstania. Następnie wzięli udział w warsztatach pisarskich, na których ćwiczyli redakcję tekstu. Wypisując kartki, dzieci dzieliły się swoimi przemyśleniami.
  
21.03.2019 Dzień Wiosny
21 marca był dniem innym  niż zwykle, przecież to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny! Wycieczka, zabawy ze śpiewem, wiosenny pokaz mody, spotkanie w Literkowie, wiosenne bingo, wspólne malowanie, gry i zabawy  uatrakcyjniły  pierwszy dzień wiosny w naszej szkole.
06.02.2019 wyjazdu na spektakl „Pan Tadeusz. Obrazy”
  6 lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność obejrzeć spektakl przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Inscenizacja przybliżyła młodzieży najważniejsze fragmenty epopei narodowej: historię miłości Tadeusza i Zosi oraz nieszczęśliwe losy Jacka Soplicy, czyli księdza Robaka. Poznali także Telimenę, która z humorem opowiadała o swoich przygodach oraz zawartości swego biurka. Zaznajomili się również  z niektórymi staropolskimi obyczajami, np. gościnnością, polowaniem, ucztowaniem, czy zajazdem.
 Przedstawienie było kontynuacją zapoznawania się z najważniejszymi działami literatury (wcześniej oglądaliśmy „Balladynę”, „Romeo i Julia”, „Mitologia Słowian”, a przed nami jeszcze „Dziady” cz. II oraz „Zemsta”).
  
01.03.2019
 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z okazji tego święta, w całej Polsce, zorganizowano wiele uroczystości. Również uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm Witolda Pileckiego w Rękusach  po raz kolejny, uczcili bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Nauczyciel, historii  przygotował prezentację multimedialną nawiązującą do historii powstania podziemia niepodległościowego oraz historii patrona szkoły – jednego z żołnierzy wyklętych.
W uroczystości wzięła udział cała  społeczność szkoły oraz przedstawiciele stowarzyszenia „Bractwo” – którzy złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową rotmistrza Witolda Pileckiego.
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści