Listopad - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
29.11.2016 Andrzejki
Samorząd Uczniowski, przygotował zabawę Andrzejkową. Tym razem głównymi osobami odpowiedzialnymi za organizację tego dnia byli uczniowie klasy IV. Wsparcia udzieliła im przewodnicząca Samorządu Kasia Przybylska oraz koleżanki z klasy V. Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Podobnie jak w ubiegłym roku, świetlica szkolna stała się siedzibą różnej maści wróżbitów i wróżbiarek, które z zapałem zapraszały wszystkich chętnych do poznania swojej przyszłości.  Wśród wróżb nie zabrakło tradycyjnego lania wosku czy wróżenia z kleksów. Było też ustawianie butów, przebijanie serduszek, magiczne kubeczki i owoce, tajemnicze pudełko, koło fortuny i celowanie monetą. Samorząd zadbał także
o odpowiedni wystrój.
Całość bardzo podobała się wszystkim gościom. Nie zabrakło uczniów żadnej z klas. Również nauczyciele i pracownicy szkoły bawili się doskonale. Tego dnia uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali także specjalny poczęstunek.
25.11.2016 Dzień Pluszowgo Misia
"Czy to jutro, czy to dziś każdemu potrzebny jest miś”, pod takim hasłem 25 listopada odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Pluszowego Misia. Wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Pluszowe maskotki owarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerwi na lekcjach.
W Punkcie i Oddziale Przedszkolnym  zorganizowano wiele atracji. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego misia – pluszaka. Najpierw dzieci zatańczyły z misiami do piosenki „Miś brązowy i miś biały”.  Następnie specjalnie zaproszeni goście – p. Marta Rózio z naszej szkoły oraz uczennice          z klasy VI czytały dzieciom fragmenty „Kubusia Puchatka”. Odbył się też quiz dotyczący znajomości imion misiów z tych bardziej i tych mniej popularnych dzisiaj bajek.  Wychowawczynie przybliżyły dzieciom historię pluszowego misia, sięgającą 1902 roku. Na koniec przyszła pora na prace plastyczne – maluchy wykonały medale dla swoich misiów.
 Tego dnia odbył się także gminny konkurs recytatorski pt. „Mój Pluszowy Miś”. Nasze podopieczne, Estera Okuniewska (5 lat) oraz Maria Werner (3 lata) zachwyciły jurorów swoją dykcją oraz bezbłędnym opanowaniem tekstu wybranych wierszy i zajęły I miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Gratutujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Podczas zajęć uczniowie kl. II i III zaprezentowali przygotowane wcześniej informacje o różnych gatunkach niedźwiedzi i ich zwyczajach. Odbyły się również zajęcia plastyczne, których tematem były oczywiście misie. Dzieci wykazały się niezwykłym talentem plastycznym, powstały bardzo ciekawe, pomysłowe i oryginalne plastelinowe misie.
07-12.11.2016 Z wizytą we włoskim Canzo
 W związku z realizacją projektu Erasmus + A child is a world, którego beneficjentem jest  nasza szkoła, uczestniczyliśmy w pierwszym międzynarodowym spotkaniu, które odbyło się w Canzo we Włoszech. Każdą szkołę realizującą projekt reprezentowała czteroosobowa delegacja. Spotkały się zespoły z Polski, Turcji, Rumunii, Bułgarii, Niemiec, Łotwy  oraz Włoch. Pierwsze spotkanie grup projektowych, zgodnie z przypuszczeniami, okazało się bardzo owocne. Było okazją do prezentacji poszczególnych placówek oraz wymiany informacji na temat systemu oświaty w każdym z krajów partnerskich. Natomiast warsztaty dla koordynatorów z poszczególnych szkół pozwoliły ustalić formy zadań, które zostaną zrealizowane oraz szczegóły realizowanych przedsięwzięć. Spotkania, seminaria i warsztaty pozwoliły nam poznać pracę szkół we Włoszech. Były również okazją do wymiany doświadczeń, obserwacji zajęć, indywidualnych rozmów z uczniami i nauczycielami. Był to również doskonały sposób na podniesienie kompetencji językowych, ponieważ to angielski jest językiem projektu.
Podczas wizyty miałyśmy okazję zaprezentować nie tylko naszą szkołę, ale również piękny region, w którym żyjemy. Delegacje wymieniły się przywiezionymi katalogami promującymi ich ­­­małą ojczyznę, broszurkami i drobnymi upominkami. Nasza szkoła podarowała m.in. piękne plakaty, przygotowane przez uczniów pod okiem wychowawców. Następnie rozpoczęto pracę nad projektem. Podczas wspólnych działań m.in. wybrano logo projektu. Spośród 26 propozycji, w tym 6 z naszej szkoły, wybrano zwycięską pracę. Okazało się, że przygotowały ją dzieci z Niemiec. Poza tym dokonano ewaluacji dotychczasowych działań i przygotowano szczegółowy plan pracy na najbliższy rok. Ustalono zasady przyjazdu oraz kryteria wyboru uczniów na najbliższe spotkanie, które odbędzie się w Rumunii. Uściślono m.in. wiek uczniów (9-13 lat) oraz sposób zakwaterowania uczniów podczas pobytu w Rumunii. Wstępnie omówiono rodzaje działań, którymi objęci zostaną uczniowie. Nad właściwym przebiegiem prac czuwał główny koordynator projektu – pan Nusret Camci z Turcji, który przekazał szkołom wypracowane przez siebie narzędzia do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wśród nich znalazły się również ankiety. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym spotkaniu, realizować i współtworzyć projekt
A child is a world – Dziecko jest całym.
10.11.2016 Gminne obchody Święta Niepodległości
10 listopada 2016 r. uczniowie klas IV-VI, pod opieką p. Joanny Borzeńskiej oraz p. Bogumiły Kraśko, wyjechali do Stradun, aby wziąć udział w uroczystościach związanych z 98 rocznicą odzyskania niepodległości.
Młodzież uczestniczyła w Mszy Świętej, następnie przemaszerowała, wraz z zaproszonymi gośćmi, w towarzystwie Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych oraz innych delegacji do Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach.  Na placu szkolnym odbył się Apel ku czci wszystkich osób, które poświęciły życie dla dobra ojczyzny.
Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach przygotowali przedstawienie, dzięki któremu historia utraty i odzyskania przez Polskę wolności została jeszcze raz przybliżona. Poprzez recytację wierszy patriotycznych oraz śpiewanie pieśni żołnierskich wszyscy mogli oddać się refleksji nad zagadnieniem patriotyzmu, cierpienia, śmierci, poświęcenia. W ten niecodzienny sposób dzieci i dorośli mogli kształtować postawy obywatelskie, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu.
Gminne Obchody Święta Niepodległości zakończył ciepły posiłek, który został przygotowany dla wszystkich uczestników.


08.11.2016 Dzień zdrowego śniadania
Dnia 8 listopada 2016 r.  po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy  Dzień Zdrowego Śniadania. Z tej okazji odbyła się akcja edukacyjna pod hasłem "Śniadanie daje moc".  Wszystkie dzieci z klas 0- III oraz z Punktu Przedszkolnego przygotowały najważniejszy posiłek dnia- śniadanie. Zanim usiedliśmy do wspólnego posiłku, uczniowie oraz przybyli rodzice obejrzeli prezentację multimedialną przygotowana przez szkolną pielęgniarkę nt. 12 zasad zdrowego odżywiania. Dzieci zaopatrzone przez rodziców, dla których również ważne jest zdrowe śniadanie,
w potrzebne produkty dokładnie umyły ręce i z wielkim zapałem i zaangażowaniem  zabrały się do pracy przy udziale i pomocy rodziców oraz wychowawczyń. Uczniowie klas I – III zajęli się przygotowywaniem pysznych kanapek. Krojenie, smarowanie i układanie fantazyjnych kanapek nie sprawiło żadnych trudności. Tak przygotowane zdrowe, świeże, ozdobne kanapki uczniowie zjadali
z wielkim apetytem. Dzieci z Punktu i  klasy „0” tego dnia przygotowały smaczną, zdrową owsiankę z różnymi dodatkami m.in. owoce, orzechy. Do picia był świeżo wyciskany sok owocowy wykonany przez wychowawczynie przy pomocy dzieci. Wszystkie te działania  z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów, ale również wzmocniły integrację szkolnej społeczności.
04.11.2016 „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…..” ks. Jan Twardowski
 W czasie listopadowej zadumy, 4 listopada 2016 roku uczniowie klas I-III  Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach z wychowawczyniami odwiedzili cmentarz na Górze Pilichowej. Jest to miejsce wiecznego spoczynku 79 żołnierzy niemieckich i 278 rosyjskich. Polegli oni w kilku bitwach o Ełk w latach 1914-1918. Uczniowie zapalili znicze pomodlili się za tych, którzy odeszli. Listopad jest miesiącem szczególnej zadumy nad najważniejszymi sprawami w naszym życiu: nad sensem życia i śmierci, nad przemijaniem doczesności i trwaniem wieczności. Jest to również czas zadumy nad Ojczyzną, bowiem 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Stajemy w zadumie nad Polską ubiegłych wieków i dziękujemy Bogu za dar Wolności i ludzi, którzy oddali życie w walce za ojczyznę, tak jak nasz patron Rotmistrz Witold Pilecki. Nasi uczniowie dbają o porządek na cmentarzu w ciągu całego roku. Pamiętają o tym miejscu w czasie jesiennego sprzątania świata i chętnie je odwiedzają z osobami goszczącymi w naszej szkole. Jednym z takich gości był pan Andrzej Pilecki syn rtm. Witolda Pileckiego patrona szkoły. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści