Listopad - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
25-29.11.2019 Szkolny Tydzień ,,Razem bezpiecznie”
 Koniec listopada w naszej szkole to czas, kiedy w sposób szczególny skupiamy naszą uwagę na tym, co możemy zrobić, by nasze życie nie było nudne i jak żyć bezpiecznie.  W szkole organizowane  są spotkania, warsztaty ze specjalistami dla dzieci, rodziców, nauczycieli. Uczniowie pracując  metodą projektu, poszukują mądrych, kreatywnych rozwiązań trudnych sytuacji, jakie niesie nam życie codzienne.
W tym roku szkolnym oprócz zajęć na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni prowadzonych przez  pedagoga szkolnego dla dzieci młodszych  i Pana Andrzeja Szmurłę dla rodziców i nauczycieli,  oraz zajęć z zawodowym kuratorem sądowym Panem Piotrem Malugą o odpowiedzialności i konsekwencjach za swoje postepowanie
w świetle prawa, postanowiliśmy  skupić swoją uwagę na rozwoju osobistym.  Pod kierunkiem Samorządu Szkolnego została zorganizowana w naszej szkole ,,Giełda zainteresowań.”, podczas której mogliśmy dowiedzieć się, na jakich zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych nasi koledzy rozwijają swoje pasje i zainteresowania. Każdy z nas mógł także skorzystać z przygotowanej przez uczniów bogatej informacji o różnych rodzajach zajęć prowadzonych na terenie Ełku .
Uczniowie klas 4-8 z prawdziwym zaangażowaniem pracowali na warsztatach zaproponowanych przez naszych rodziców, a prowadzonych przez  Panią Martą Życzewską na temat  motywacji, świata emocji, w którym każdy
z nas się obraca na co dzień.  Cieszymy się, że nie było to jednorazowe spotkanie i  dzieci maję szansę uczestniczyć w kolejnych zajęciach.  
W trakcie tygodnia  bezpieczeństwa odwiedziliśmy Ełckie Centrum Kultury, by móc obejrzeć spektakle teatralne, wystawę fotograficzną. Byliśmy również w Ełckim Muzeum Historycznym, gdzie podziwialiśmy ekspozycję starych lalek.  Najmłodsze dzieci rozwijały swoje zainteresowania na zajęciach kreatywnych w sali zabaw ,,Tropico”.
Teraz czekamy na ,,Galę talentów” w marcu 2020 r., by przekonać się , jak wielu spośród uczniów dołączyło do grona   osób, które w sposób  zorganizowany  na różnych zajęciach pozaszkolnych rozwijają swoje odkryte talenty i zainteresowania.
14.11.20019 Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna
 Tego dnia w Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach został przeprowadzony pierwszy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej. Celem olimpiady była popularyzacja i poszerzanie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnej Grecjii Rzymu. Do konkursu przystąpiło pięcioro uczestników (cztery osoby z klasy VI i jedna osoba z klasy V). Należy podkreślić, że uczniowie naszej szkoły brali pierwszy raz udziałw konkursie wiedzy mitologicznej o zasięgu ogólnopolskim.
 Mimo że żaden uczestnik nie przeszedł do kolejnego etapu, to jednak możemy pochwalić się całkiem niezłymi wynikami jak na „nowicjuszy” w tym konkursie.
Liczba uczniów biorących udział w konkursie wynosiła 5226, z województwa warmińsko-mazurskiego wzięło udział 150 osób.
 Wyniki poszczególnych uczniów z naszej szkoły:
1)   Amelia – 36 miejsce
2)   Ania – 41 m.
3)   Piotr – 43 m.
4)   Damian – 54 m.
5)   Kamila – 59 m.
 
Konkurs na etapie szkolnym przeprowadziła Mariola Stankiewicz.
 
08.11.2019 Narodowe Święto Niepodległości
 Co roku w listopadzie czcimy jedno z największych wydarzeń w historii naszej ojczyzny odzyskanie niepodległości. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo upragnioną wolność. Żeby Polska była Polską przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów.
Mamy dziś szczęście żyć w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość. Stąd też 8 listopada uczciliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Delegacja uczniów ze starszych klas na czele z panią dyrektor Agnieszką Jaszkowską wzięła udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Stradunach. Młodsze klasy wystąpiły podczas uroczystego apelu w szkole. Dzieci, przygotowane przez swoje wychowawczynie, stanęły na wysokości zadania, pięknie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki
o tematyce patriotycznej. Przedszkolaki przy wsparciu swojej pani wdzięcznie zatańczyły kujawiaka.
Jesteśmy Polką i Polakiem rozbrzmiewały słowa piosenki. Po części artystycznej wszyscy udali się na miejsce pamięci
w pobliżu szkoły. Punktualnie o 11.11 został tam zaśpiewany hymn Polski tak, jak to miało miejsce w wielu szkołach w Polsce w ramach akcji MEN Szkoła, do hymnu!.
Serdecznie dziękujemy za udział w uroczystości pani Iwonie Jakimyszyn, sołtysowi wsi Rękusy oraz panu Tomaszowi Łoszczykowi ze Stowarzyszenia Braterstwo.

 
Szkolny Konkurs Mitologiczny
30 października 2019 r. w Szkole Podstawowej im. rtm W. Pileckiego w Piłeckiego w Rękusach odbył się I etap Szkolnego Konkursu Mitologicznego. Główne cele konkursu to:
• rozwijanie wśród uczniów szkoły podstawowej zainteresowania mitologią,
• popularyzowanie wiedzy o mitach,
• wdrażanie ucznia do samokształcenia,
• stworzenie płaszczyzny pozytywnej i twórczej rywalizacji,
• rozwijanie zainteresowania dziedzictwem kultury duchowej ludzkości oraz kształcenie szacunku dla tych wartości.
  Do udziału przystąpili wszyscy uczniowie klas VI-VIII SP. Test z wiedzy mitologicznej okazał się dosyć trudny, ponieważ na możliwe do otrzymania 80 punktów, nikt nie przekroczył 60. Do II etapu zakwalifikowało się troje uczniów:
- Amelia Sakowicz, kl. VI
- Oskar Paszko, kl. VI,
- Jakub Borkowski, kl. VIII.
  II etap konkursu odbył się 8 listopada 2019 r. Uczestnicy wylosowali pięć pytań różnie punktowanych (5, 10, 15). Suma punktów z I i II etapu wyłoniła zwycięzców.
I miejsce – Amelia Sakowicz, kl. VI
II miejsce – Oskar Paszko, kl. VI
III miejsce – Jakub Borkowski, kl. VIII.
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Mariole Stankiewicz.
Konkurs zorganizowała Mariola Stankiewicz, polonistka.
 
07.11.2019
 W czwartek 7 listopada, w ramach programu „Śniadanie Daje Moc”, uczniowie klas I-III samodzielnie przygotowali zdrowe śniadanie.
Zanim zabraliśmy się do przygotowywania posiłku, dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat 12 zasad zdrowego odżywiania oraz odpowiedziały na pytanie „Dlaczego śniadanie jest ważnym posiłkiem w ciągu dnia?” Przypomnieliśmy również zasady właściwego zachowania przy stole.
Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie każdy uczeń przygotował kolorowe kanapki, które wyjątkowo smakowały. Dzieci potrafiły dzielić się produktami i działały wspólnie. Poznawały nowe smaki. Była herbatka z miodem
i owocowe przekąski. Samodzielne przygotowanie posiłku
z pewnością przyczyni się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych wśród naszych uczniów, a zdrowe śniadanie będzie na stole codziennie.
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści