Listopad - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści

Menu główne:

Listopad

Wydarzenia > 2018/2019
19.11.2018 Odsłonięcie pomnika
Na polanie przy Szkole Podstawowej w Rękusach nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconemu bohaterom, którzy przyczynili się do odzyskania wolności przez Polskę. Pomysłodawczynią tego projektu była Sołtys Wsi Rękusy – p. Iwona Jakimyszyn. Swoją obecnością uświetnili uroczystość także Wójt Gminy Ełk – p. Tomasz Osewski oraz Radny Gminy Ełk – p. Kazimierz Bratek.
Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Marty Rózio oraz p. Bogumiły Kraśko przygotowali spektakl, w którym przypomnieli dzieje Polski oraz zwrócili uwagę na współczesne pojmowanie patriotyzmu. Według nich może on wyrażać się m.in. w kultywowaniu tradycji czy  poznawaniu tańców narodowych. Dlatego też klasy młodsze, pod kierunkiem p. Magdaleny Kuczyńskiej odtańczyły krakowiaka, uczniowie kl. IV i V(dzięki p. Joannie Borzeńskiej) zaznajomili nas z trojakiem, natomiast młodzież klas VII i VIII – starannie przygotowana przez p. Magdalenę Swięcicką,  staropolskim zwyczajem zatańczyła poloneza.
Na szczególną uwagę zasługuje także - przygotowana przez p. Elżbietę Napiórkowską, piękna dekoracja, która w symboliczny sposób pokazywała  Niepodległą.
09.11.2018
Tak  dzieci z pnktu przedszkolnego, zerówki, klas I-III świętowały wspólnie z rodzicami
i wychowawcami setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
08.11.2018 W teatrze
 W czwartek, 8 listopada uczniowie młodszych klas wybrali się do Ełckiego Centrum Kultury na spektakl teatralny „Pszczółka Maja” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji
z Wrocławia.  Uczniowie zapoznali się z ciekawą historią bohaterki, która poznawała świat i uczyła się w nim żyć. Obejrzana sztuka uwrażliwiała dzieci na piękno przyrody, wzmacniała świadomość ekologiczną i uczyła szacunku dla każdego, nawet najmniejszego stworzenia.
 W tym samym dniu uczniowie klas IV- VIII, wraz z nauczycielami, obejrzeli w Ełckim Centrum Kultury spektakl „Mitologia Słowian”, który został przygotowany przez  Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu.
Przedstawienie zrealizowane zostało na motywach znanych legend słowiańskich, np. o Piaście Kołodzieju, o Popielu, którego myszy zjadły, ale w opowieść wplecione zostały także te mniej znane o początkach świata czy o Juracie – bogini Morza Bałtyckiego, zakochanej w zwykłym śmiertelniku, o zazdrosnym Perunie i wrogim Welesie.  
Całości dopełniła nastrojowa muzyka oraz ciekawa dekoracja w formie iluminacji świetlnych.
Wyjazd do teatru był zorganizowany w ramach Dni Dziedzictwa Narodowego.
07.11.2018 Śniadanie daje moc
 Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Pożywne, zdrowe śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki.
Dlatego w środę 7 listopada, w ramach programu „Śniadanie Daje Moc”, uczniowie klasy I i II samodzielnie przygotowali zdrowe śniadanie.
Zanim zabraliśmy się do przygotowywania posiłku, dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat 12 zasad zdrowego odżywiania oraz odpowiedziały na pytanie „Dlaczego śniadanie jest ważnym posiłkiem w ciągu dnia?”
Na stołach znalazły się: pieczywo różnego rodzaju, masło, wędliny, sery, jogurty, owoce, warzywa, płatki, mleko. Krojenie, smarowanie i układanie fantazyjnych kanapek nie sprawiło żadnych trudności. Było smacznie, zdrowo i kolorowo. Dzieci potrafiły dzielić się produktami i działać wspólnie. Po takim śniadaniu nie było mowy, aby ktoś odszedł od stołu głodny. Samodzielne przygotowanie posiłku z pewnością przyczyni się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych wśród naszych uczniów.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego