Listopad - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
30.11.2018 Andrzejki
Andrzejki” to stary, ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc
w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć
i emocji. Dnia 30 listopada w
Punkcie i Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Rękusach, tradycją ubiegłych lat, również w tym roku świętowaliśmy „Andrzejki”.
Tego dnia dziewczynki mogły przebrać się za księżniczki, damy dworu czy pieski, a chłopcy za policjantów, Spider-manów i Bat-manów. Tańce i zabawy nie były jedyną atrakcją andrzejkowego święta. Na dzieci czekało wiele emocji i przeżyć. Na początku wychowawczynie rozmawiały
z przedszkolakami o obchodach Andrzejek, tradycjach związanych z tym dniem. Następnie dzieci wysłuchały utworu B. Formy pt. "Andrzejkowe wróżby". Bawiły się w wspólnie w „Raz, dwa, trzy, czarownica patrzy” i „Gorące krzesła”. Wszystkie przedszkolaki mogły, jeśli tylko chciały, zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Do tego celu posłużyła najbardziej znana andrzejkowa wróżba – lanie wosku, oraz inne wesołe zabawy – wyciąganie losów z magicznego kapelusza, układanie butów, przekłuwanie serca, losowanie kubeczków. Oczywiście wszystkie maluchy zainteresowane były szczególnie jedną wróżbą, tą dotyczącą prezentów od Św. Mikołaja. Kręceniu magiczną butelką towarzyszyło wiele emocji i nic dziwnego. W końcu nikt nie chciałby dostać pod choinkę rózgi. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy.
I tak dzień magii i czarów dobiegł końca, z całą pewnością można go uznać za bardzo udany. Mamy nadzieję, że dzieci będą go mile wspominać, bowiem bawiliśmy się wszyscy naprawdę wspaniale. Przebrane przedszkolaki i wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła,
iż w przedszkolu na cały dzień zagościł radosny i wyjątkowy czarodziejski nastrój.

 Szkoła Podstawowa im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach otrzymała certyfikat "Szkoła Wierna Dziedzictwu". Tym samym znalazła sie w gronie 76 placówek oświatowych, które  Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty wyróżnił tym zaszczytnym mianem. Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
- Kapituła konkursu, po zapoznaniu się z przedstawioną przez nas dokumentacją działań, zdecydowała o tym, że znaleźliśmy się w gronie laureatów - mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. - Cieszymy się z tego wyróżnienia. Jest to dowód na to, że koncepcja szkoły, promującej postawy patriotyczne, jest przez nas realizowana. Przede wszystkim służy rozwojowi współpracy środowiska szkolnego oraz społeczności lokalnej.
Doceniono działania szkoły m.in. w zakresie upowszechniania wiedzy na temat polskiej historii i kultury, kształtowania tożsamości narodowej wśród społeczności lokalnej, budowania więzi z krajem ojczystym oraz współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji.

26.11.2018 Dzieci uczyły rodziców
Rodzice uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Rękusach oraz sami uczniowie wzięli udział
w wyjątkowej lekcji - treningu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Trenerami rodziców były dzieci, które wcześniej przygotowywały się do udzielania instruktarzu pod okiem Krzysztofa Ejdysa, ratownika medycznego. Uczniowie klas starszych mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności pod okiem specjalisty oraz posłuchać o tym, co dzieje się z osobami, które łamią przepisy ruchu drogowego
w wyniku czego powodują wypadki, jak również są ich ofiarami. Pan Krzysztof opowiedział także o swojej codziennej pracy, co szczególnie zainteresowało uczniów klasy 7 i 8, którzy już wkrótce muszą dokonać wyboru dalszej ścieżki edukacyjno- zawodowej.
23.11.2018 Najważniejsza jest rodzina
 Dzieci, rodzice, pracownicy Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach oraz zaproszeni goście z PCPP w Ełku z niecierpliwością czekali na szkolną premierę spektaklu ,,Rower” w wykonaniu trupy teatralnej z klasy 7. Młodzi aktorzy w prawdziwie sugestywny sposób przedstawili sceny z życia szkolnego i domowego, w którym początkowo brakowało miłości, uwagi i szacunku do drugiego człowieka. Dzieci świetnie zaprezentowały  przemianę głównych bohaterów, którzy  mimo pokus dnia codziennego, potrafili zmienić swoje przyzwyczajenia. Znów ważna stała się rodzina, przyjaźń, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.
Klasa 7 została nagrodzona przez zgromadzoną widownię gromkimi brawami - opowiada Ewa Czarosław-Kochanowicz, pedagog szkolny. - Młodzi aktorzy nie mogą doczekać się następnych prób i wystawienia nowej inscenizacji.
Tego dnia nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do szkoły w Rękusach uczestniczyli także w spotkaniu z psychologiem na temat ,,Powszechne zagrożenia dzieci- substancje psychoaktywne.”
20.11.2018 Niezwykła lekcja bezpieczeństwa
 W ramach szkolnego tygodnia ,,Razem bezpiecznie” uczniowie naswzej szkoły odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ełku. Strażacy skutecznie zainteresowali  swoją pracą młodych wycieczkowiczów. Prawdziwą atrakcją okazał się pokaz sprzętu ratowniczego. Każde dziecko mogło poczuć się jak prawdziwy strażak siedząc za kierownicą wozu ratowniczego, czy przymierzając prawdziwy hełm.  Podczas prelekcji, dzieci dowiedziały się, jak unikać pożaru oraz jak alarmować służby ratownicze w razie niebezpieczeństwa. Szczególnie wiele emocji wśród uczestników wycieczki wywołało zwiedzanie sali edukacyjnej ,,Ognik”. Tu na własne oczy, oglądając spalone mieszkanie, można było przekonać się, jak groźnym żywiołem jest ogień. Za prawdziwą lekcję bezpieczeństwa  dzieciaki podziękowały strażakom, wręczając  laurki.
19.11.2018 Odsłonięcie pomnika
 Na polanie przy Szkole Podstawowej w Rękusach nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconemu bohaterom, którzy przyczynili się do odzyskania wolności przez Polskę. Pomysłodawczynią tego projektu była Sołtys Wsi Rękusy – p. Iwona Jakimyszyn. Swoją obecnością uświetnili uroczystość także Wójt Gminy Ełk – p. Tomasz Osewski oraz Radny Gminy Ełk – p. Kazimierz Bratek.
Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Marty Rózio oraz p. Bogumiły Kraśko przygotowali spektakl, w którym przypomnieli dzieje Polski oraz zwrócili uwagę na współczesne pojmowanie patriotyzmu. Według nich może on wyrażać się m.in. w kultywowaniu tradycji czy  poznawaniu tańców narodowych. Dlatego też klasy młodsze, pod kierunkiem p. Magdaleny Kuczyńskiej odtańczyły krakowiaka, uczniowie kl. IV i V(dzięki p. Joannie Borzeńskiej) zaznajomili nas z trojakiem, natomiast młodzież klas VII i VIII – starannie przygotowana przez p. Magdalenę Swięcicką,  staropolskim zwyczajem zatańczyła poloneza.
Na szczególną uwagę zasługuje także - przygotowana przez p. Elżbietę Napiórkowską, piękna dekoracja, która w symboliczny sposób pokazywała  Niepodległą.
16.11.2018 Żywa lekcja historii
 Dnia 16 listopada 2018r. odbyła się w naszej szkole żywa lekcja historii „Od rycerza do żołnierza – Józef Piłsudski”, którą przeprowadził pan Jacek Ordowski miłośnik historii i nauczyciel z LO
w Gniewie. „Rycerz Jacenty” wraz ze swoim zespołem ukazał nam wszystkim historię wojska polskiego, osiągnięcia i odwagę Polaków na przestrzeni dziejów. Oraz w wyjątkowy sposób przybliżył postać wspaniałego dowódcy – Józefa Piłsudskiego.
09.11.2018
 W czasie gdy starsi  uczniowie brali udział w gminnych obchodach 100-lecia odzyskania  niepodległości przez Polskę, uczniowie klas młodszych i przedszkolaki ze  Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach w sposób  szczególny uczciły Święto Niepodległości. O godzinie 11.11 dzieci ubrane  w biało-czerwone stroje, rodzice i nauczyciele rozpoczęli uroczystość  odśpiewaniem hymnu Polski.
– Nauczyciele byli dumni,  ponieważ wszystkie dzieci, nawet najmłodsze, świetnie opanowały cały  tekst hymnu państwowego – mówi Jolanta Gabruś, wychowawczyni klasy II.
W czasie swojego występu  dzieci zaprezentowały również inne piosenki o charakterze patriotycznym,  takie jak „Płynie Wisła”, „Jestem Polakiem” czy „Kto ty jesteś?”, utwór  zaśpiewany rapem oraz wzbogacony graficznie teatrzykiem Kamisibai.  Wszystko to dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli. Część  artystyczna była urozmaicona wierszami i prezentacjami multimedialnymi.  Jedna z nich, „Moja mała ojczyzna”, powstała dzięki zdjęciom wykonanym  przez naszych uczniów.
Gościem uroczystości była  pani Iwona Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy, wspierająca szkołę w wielu  działaniach, m.in. w realizacji zadań Międzynarodowego Projektu Piękna  Nasza Polska Cała, w który zaangażowana jest nasza szkoła. Zdjęcia z  realizacji zadań można było zobaczyć w czasie uroczystości.  W finale święta wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego w tańcu ludowym krakowiak. Byliśmy dumni z udanego występu. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami. Kochajmy naszą Ojczyznę!
08.11.2018 W teatrze
  W czwartek, 8 listopada uczniowie młodszych klas wybrali się do Ełckiego Centrum Kultury na spektakl teatralny „Pszczółka Maja” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji
z Wrocławia.  Uczniowie zapoznali się z ciekawą historią bohaterki, która poznawała świat i uczyła się w nim żyć. Obejrzana sztuka uwrażliwiała dzieci na piękno przyrody, wzmacniała świadomość ekologiczną i uczyła szacunku dla każdego, nawet najmniejszego stworzenia.
 W tym samym dniu uczniowie klas IV- VIII, wraz z nauczycielami, obejrzeli w Ełckim Centrum Kultury spektakl „Mitologia Słowian”, który został przygotowany przez  Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu.
Przedstawienie zrealizowane zostało na motywach znanych legend słowiańskich, np. o Piaście Kołodzieju, o Popielu, którego myszy zjadły, ale w opowieść wplecione zostały także te mniej znane o początkach świata czy o Juracie – bogini Morza Bałtyckiego, zakochanej w zwykłym śmiertelniku, o zazdrosnym Perunie i wrogim Welesie.  
Całości dopełniła nastrojowa muzyka oraz ciekawa dekoracja w formie iluminacji świetlnych.
Wyjazd do teatru był zorganizowany w ramach Dni Dziedzictwa Narodowego.
07.11.2018 Śniadanie daje moc
 Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Pożywne, zdrowe śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki.
Dlatego w środę 7 listopada, w ramach programu „Śniadanie Daje Moc”, uczniowie klasy I i II samodzielnie przygotowali zdrowe śniadanie.
Zanim zabraliśmy się do przygotowywania posiłku, dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat 12 zasad zdrowego odżywiania oraz odpowiedziały na pytanie „Dlaczego śniadanie jest ważnym posiłkiem w ciągu dnia?”
Na stołach znalazły się: pieczywo różnego rodzaju, masło, wędliny, sery, jogurty, owoce, warzywa, płatki, mleko. Krojenie, smarowanie i układanie fantazyjnych kanapek nie sprawiło żadnych trudności. Było smacznie, zdrowo i kolorowo. Dzieci potrafiły dzielić się produktami i działać wspólnie. Po takim śniadaniu nie było mowy, aby ktoś odszedł od stołu głodny. Samodzielne przygotowanie posiłku z pewnością przyczyni się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych wśród naszych uczniów.

e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści