Listopad - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
30.11.2017 Andrzejki
24.11.2017 Gminny konkurs recytatorski
 Ola Pasławska oraz Marysia Werner wzięły udział w gminnym konkursie recytatorskim
pt.: "Brzechwa w poezji dziecięcej".
Marysia zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Serdecznie gratulujemy dziewczynkom odwagi i życzymy dalszych sukcesów!!!
20.11.17Bezpieczna szkoła pod hasłem ,, Razem bezpiecznie”. Planowanie działań i ustalenie harmonogramu.
21.11.17
Dzień życzliwości i uśmiechu.
22.11.17
Spotkanie z  nadkomisarz KPP w Ełku Panią Agatą Jonik na temat cyberprzemocy.
23.11.17Prezentacja spektaklu teatralnego pt ,, Igor i komputer” przygotowanego przez dzieci z klas: VI, V, II. Szkolenie dla rodziców i nauczycieli na temat  "Poznajmy dwa oblicza internetu" przygotowanego przez Pana Andrzeja  Szmurłę doradcę metodycznego MODN w Ełku.
24.11.17Warsztaty dla wszystkich uczniów szkoły ,,Pierwsza pomoc przedmedyczna" prowadzone przez Pana Michała Okuniewskiego lekarza pogotowia ratunkowego.
28.11.17Prezentacja plakatów wykonanych metodą projektu przez każdy oddział na temat bezpieczeństwa wobec różnych zagrożeń. Roztrzygnięcie konkursu. Spotkanie
w grupach z pielęgniarką szkolną Panią Ewą  Osowską na temat Jak bronić się prze cukrzycą- chorobą cywilizacyjną?
29.11.17Szkolenie dla rodziców i pracowników szkoły na temat ,,Zagrożenia dzieci substancjami psychoaktywnymi”. Przeprowadzone przez nadkomisarz KPP w Ełku Panią Agatą Jonik oraz Pana Bogdana Wlizły- pracownika  Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ełku.
15.11.2017 Uczniowie w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki
w Białymstoku
 15 listopada – uczniowie klasy VII i VI mieli przyjemność obejrzeć inscenizację lektury – dramatu Juliusza Słowackiego „Balladynę”.
Utwór, chociaż napisany prawie 200 lat temu, okazał się nadal aktualny. Żądza władzy oraz bogactwa jest, niestety, ponadczasowa. Zmienia się świat: zamiast legend mamy wirtualną rzeczywistość, zamiast mieczy -  wyrafinowane narzędzia zbrodni, ale uczucia ludzkie, ambicje, nienawiść i zazdrość pozostają takie same.
Po spektaklu oraz smacznym (i szybkim) obiedzie, pełni wrażeń, wróciliśmy do szkoły.

Spektakl bierze udział w III edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Więcej>>
13.11.2017 "Duch patriotyzmu"
 13 listopada 2017r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości - na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje.  Duch patriotyzmu pokazywał uczniom ważne momenty w dziejach naszego narodu i wyjaśniał jak zachowanie samych Polaków doprowadziło do tego, że Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata. Zajmował się także przybliżaniem współczesnego rozumienia bycia patriotą (np. dbanie o rzeczy wspólne, zdobywanie wykształcenia, posługiwanie się poprawną polszczyzną).
W role historycznych i legendarnych postaci wcielili się uczniowie klas IV – VII – pod opieką
p. Marty Rózio oraz p. Bogumiły Kraśko.
Uroczystość uświetnił występ przedstawicieli Ełckiej Orkiestry Dętej (p. Anna Werner, p. Marta Przekopska oraz p. Emil Niedzielski), którzy wykonali najpopularniejsze utwory z repertuaru muzyki patriotycznej (np. Pierwsza Kadrowa, Szara Piechota).
08.11.2017 Dzień Zdrowego Śniadania
 8 listopada 2017 r. po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania, które było jedynie częścią działań, jakie podjęliśmy, aby promować zdrowy styl życia.
– Musimy pamiętać, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – mówi Anna Filutowska, jedna z organizatorek akcji. – Dlatego też warto od najmłodszych lat wyrabiać
w dzieciach nawyki i przekonania, które pozwolą im cieszyć się zdrowym i długim życiem.
Tego dnia w szkole realizowane były kolejne zadania projektowe.
„Zdrowo jem, więcej wiem” – to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska
w trosce o zdrowie młodego pokolenia. – Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej – wyjaśnia Anna Filutowska. – Głównym celem podejmowanych działań jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów szkodliwych dla zdrowia.
W projekcie bierze udział zespół złożony z uczniów klasy drugiej i trzeciej. W etapie jesiennym zrealizowane zostały zajęcia o tematyce prozdrowotnej: Co należy jeść, aby być zdrowym? Uczniowie rozmawiali o zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia, co świetnie przedstawili trzecioklasiści w inscenizacji wiersza Stanisława Jachowicza „Chory kotek”. Pracując
w grupach dzieci dowiedziały się co należy jeść, a czego unikać, jakie produkty zawierają białko, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne
i witaminy oraz jak prawidłowo zbudować piramidę żywienia. Po znacznej porcji wiedzy wszyscy z zapałem zabrali się do przygotowania zdrowego, pożywnego śniadania. Powstały fantazyjne kanapki oraz kompozycje z płatków śniadaniowych oczywiście z jogurtem naturalnym. Jeśli mowa o zdrowym odżywianiu to oczywiści nie może zabraknąć owoców i warzyw, dlatego też w zdrowym menu pojawiły się różnokolorowe
i pomysłowe szaszłyki owocowo-warzywne.
– W ramach promocji działań do współpracy zaprosiliśmy pierwszoklasistów – mówi Anna Filutowska. – Starsi koledzy chętnie podzielili się zdobytą wiedzą na temat zdrowego odżywiania, odczytywali opowiadania i teksty dotyczące błędów, jakie popełniamy w naszej codziennej diecie.
Zaprezentowane zostały również plakaty wykonane na konkurs pt. „Przepis na zdrową przekąskę”.
Wyniki konkursu:
I miejsce Julia Zabielska
II miejsce Maciej Soliwoda
III miejsce Gabriela Kozłowska
Zwyciężczyni konkursu otrzymała odznakę Super Kucharki. Laureaci otrzymali drobne nagrody.
Zaproponowane przepisy wzbudziły zainteresowanie i z pewnością zostaną wykorzystane do przygotowania zdrowych przekąsek w domu. Z prac powstanie „Klasowa Książka Zdrowych Przekąsek”.
To nie koniec działań podejmowanych w ramach projektu, przed uczniami ostatnie etapy: konkurs na plakat „Dbam o zdrowie” i lekcja „Aktywnie spędzamy czas”.
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści