Listopad - grudzień - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
22.12.15  Jasełka
 22 grudnia w pięknie udekorowanym korytarzu szkolnym zebrali się: nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzonych w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę
i chwile wzruszenia zadbali zdolni aktorzy z klas I-III, VI oraz wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w szopce. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Puentą biblijnej historii stały się słowa piosenki, które zna każdy z nas: „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory,(...).” Nie zabrakło również miłej niespodzianki ze strony rodziców, którzy wspólnie zaśpiewali kolędę. Całość przedstawienia zakończona była wspaniałym ,,Tańcem Aniołów” przy pięknej muzyce. Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Pani Dyrektor.

11.12.15  Mikołajkowy Koncert Piosenki Zimowej
 11 grudnia w Szkole Podstawowej w Rękusach po raz kolejny miał miejsce Mikołajkowy Koncert Piosenki Zimowej. Tego dnia oprócz licznie zgromadzonych rodziców, odwiedził nas gość specjalny – najprawdziwszy na świecie Święty Mikołaj. Pewnie usłyszał jakie niespodzianki szykują mu uczniowie z Rękus. Specjalnie na tę okazję każda z klas pod okiem wychowawcy przygotowała piosenkę o tematyce świątecznej lub zimowej. Dzieci zachwycały także strojami. Tego dnia zdecydowanie królował kolor czerwony.Jako pierwsi wystąpili przedstawiciele klasy szóstej, którzy zaprezentowali zabawny układ taneczny do piosenki „Oh Santa!”. Przy okazji złożyli też zebranym życzenia świąteczne w języku angielskim. Następnie nasi najmłodsi – przedszkolaki – trochę nam poczarowali swoja piosenką „Zima czarodziejka”. Mikołaj był bardzo zadowolony i nagrodził maluchy pamiątkowym dyplomem. Zaraz potem zaprezentowały się dzieci z „zeróweczki”, śpiewając o „Gwiazdeczce”. I tym razem Mikołajowi się bardzo podobało. Nie obyło się bez braw
i dyplomu. Klasa pierwsza trochę Mikołaja zaskoczyła , bo zanim zaśpiewała „I Ty możesz zostać Mikołajem”, pięknie wyrecytowała wierszyk. I znowu padły gromkie brawa. Pierwszaki również otrzymały dyplom. Klasa II i III przepięknie zaśpiewała znany przebój „Pada śnieg”, grając przy tym na instrumentach jak prawdziwa orkiestra. Dodatkowo Weronika i Hubert z klasy III wyrecytowali Mikołajowi wierszyki. Klasa IV wysłała swoją piosenką „Pocztówkę do Świętego Mikołaja” , a klasa V wreszcie przetłumaczyła nam słowa znanej piosenki „Marry Christmas everyone” . Zaśpiewała po polsku i wykonała piękny układ taneczny. Klasa VI zaś przypomniała piosenkę znanego ełckiego wokalisty pt. „Zanim zjawi się pierwsza gwiazdka”. Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy. Ciekawą atrakcją były przygotowane przez uczniów klasy VI prezentacje multimedialne ze świątecznymi zdjęciami dzieci, które wywołały uśmiechy na twarzach zgromadzonych gości.
Całość okazała się wspaniałą zabawą dla dużych i małych. Z pewnością zostanie powtórzona w przyszłym roku.

09.10.2015  Niezwykła lekcja historii
 Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w lekcji historii najnowszej zrealizowanej
w oparciu o materiały Instytutu Pamięci Narodowej. Tym razem tematem lekcji były Postawy Polaków wobec Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Zajęcia składały się z dwóch części. Pierwsza z nich poświęcona była dziejom narodu żydowskiego. Uczniowie poznali tradycje, obyczaje i religię żydowską. Druga część dotyczyła okresu II wojny światowej. Z fragmentu książki Chciałam fruwać jak motyl uczniowie dowiedzieli się, jakie represje dotknęły ludność żydowską w czasie okupacji (opaski, getta, deportacje). Dzieci poznały też postawy Polaków wobec zagrożonych Holocaustem Żydów, Dowiedziały się, że wielu Polaków, za ratowanie Żydów z narażeniem własnego życia, odznaczonych zostało Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.


30.11.15  Andrzejki
 W poniedziałek 30 listopada uczniowie naszej szkoły obchodzili Andrzejki. Nad całością czuwał Samorząd Uczniowski, który podobnie jak w ubiegłych latach,   przygotował mnóstwo atrakcji zarówno dla klas młodszych, jak i starszych. Za miejsce wróżb posłużyła nam świetlica szkolna
i salka gimnastyczna. Starsi uczniowie, pięknie przebrani zapraszali do swoich stanowisk, przy których czekały na uczestników znane i nieznane wróżby. Można było na przykład powróżyć
z wosku czy wyciągnąć los z pudełka tajemnic. Było koło fortuny, serduszka z imionami, a także wróżby z kleksów. Nie zabrakło magicznych kubeczków oraz wróżb z owocami i szpileczkami. Było ustawianie butów i rzucanie grosikami. Wróżby z kolorowymi wstążeczkami i wiele innych. Całości dopełniała muzyka przygotowana przez Patrycję z klasy VI – szkolnego Dj-a.To był bardzo udany dzień. Zabawa była przednia. Świetnie bawili się zarówno goście, jak i nasi „wróżbici”. Oby wszystkie dobre wróżby się nam spełniły.


25.11.15  Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko w tym dniu przyszło
z pluszowym przyjacielem. Odwiedziły nas misie duże, małe, puchate, kolorowe. Pluszowy miś to zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata. To przytulanka, ale też „ktoś” bardzo bliski, a czasem niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości, jak i smutku.
Obchody święta Misia podzielone zostały na dwie części. Pierwsza, to zajęcia otwarte w Punkcie
i Oddziale Przedszkolnym, w których uczestniczyli rodzice. Były tańce, zabawy i konkursy. A na koniec dzieci wykonały śniadanie dla Misia. Druga część, to wspólne spotkanie przedszkolaków oraz uczniów klas 1- 3 z panią sołtys Rękus I. Jakimyszyn oraz panem M. Chojnowskim starostą powiatu ełckiego. Zaproszeni goście czytali dzieciom fragmenty „Misia Uszatka”. Miś Uszatek, to miś, który charakteryzuje się klapniętym uszkiem, schludnym ubrankiem, brązowym futerkiem, nienagannym zachowaniem i zawsze pogodną mordką. Miś Uszatek narodził się 6 marca 1957 roku. Na Uszatku wychowało się kilka pokoleń młodych Polaków. Odbyła się również parada misiów przy piosence „Prywatka u Misia Uszatka”. Uczniowie klasy I i II zaprezentowali wierszyki i piosenkę w j. angielskim o misiach.
W tym dniu było wiele radości i wesołej zabawy. Dzieciom się bardzo podobało.
20.11.2015  Dzień Praw Dziecka
 20 listopada br. przypada 26. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to także data obchodzonego na całym świecie Dnia Praw Dziecka. Jako że 20 listopada został także ustanowiony Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, jest to doskonała okazja by poruszyć z dziećmi ten niezwykle ważny temat.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę tematyczną, a wychowawcy klas przeprowadzili lekcje ze swoimi uczniami. Dzieci miały okazję porozmawiać nie tylko o swoich prawach, ale i potrzebach. Wiedzę zdobytą tego dnia, uczniowie przypieczętowali swoimi paluszkami odciśniętymi na specjalnie przygotowanych chmurkach. Na pamiątkę tego dnia, każda z klas otrzymała także plan lekcji z prawami ucznia.
20.11.2015  Powstania Polskie. Żywa lekcja historii.
 Bractwo rycerskie  przeprowadziło w sposób niezwykle sugestywny lekcję ukazującą kolejne powstania narodowe. Rozbudzone dzięki nim nadzieje i gorycz porażki. Uczniowie podczas tej niezwykłej lekcji odgrywali role powstańców. Przebierali się w stroje i mundury, a także uczestniczyli  w musztrze w pełnym uzbrojeniu.

19.11.2015  Smacznie, zdrowo, kolorowo
 Smacznie, zdrowo, kolorowo -Kierując się tą myślą, pierwszoklasiści postanowili samodzielnie przygotować zdrową, sałatkę owocową. Na zajęciach dzieci najpierw rozmawiały o zdrowej żywności i odpowiednim odżywianiu, które jest tak ważne dla rozwoju ich ciała i umysłu. Odpowiednio przygotowane do pracy, z wielkim zaangażowaniem dzielnie kroiły przyniesione do szkoły przeróżne owoce. Gdy już wszystko było gotowe z chęcią zasiadły do witaminowej uczty. Nikogo nie trzeba było namawiać do spróbowania sałatki, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie.
13.11.2015  Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
 13 listopada 2015 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe. Uczniowie klas starszych w pięknych, patriotycznych wierszach i pieśniach przypomnieli trudną drogę Polaków do wolności, poprzez zabory i zmagania wojenne. Szacunek
i miłość do ojczyzny najmłodsi wyrazili poprzez recytację wierszy o charakterze patriotycznym. Galowe stroje, biało-czerwone kotyliony oraz wystrój sali dopełniły podniosłą atmosferę uroczystości. W naszej szkole kładziemy duży nacisk na wychowanie patriotyczne młodego człowieka. Wielką wagę przykładamy do obchodów rocznic narodowych. Nasi uczniowie z dumą prezentują szkolny sztandar podczas najważniejszych wydarzeń szkolnych.

e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści