Kwiecień - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
26.04.2019 Kolejny sukces naszej uczennicy
 W piątek 26 kwietnia 2019r. w Komendzie Powiatowej Policji w Ełku odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Dbam o swoje bezpieczeństwo”.
Z kilkudziesięciu nadesłanych prac wybrano 9 najlepszych, w tym pracę Wiktorii Borkowskiej, uczennicy klasy pierwszej z naszej szkoły.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, tym bardziej, że praca Wiktorii zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu konkursu.
08.04.2019 Wycieczka
  W dniu 08 kwietnia przedszkolaki wraz z wychowawczyniami były na wycieczce w Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały ekspozycję dotyczącą historii mleka i jego przetworów. Dzieciom bardzo podobały się sylwety zwierząt hodowlanych, interaktywne wystawy i filmik o produkcji mleka. Każdy przedszkolak mógł spróbować wydoić krowę. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach plastycznych i samodzielnie wykonały sylwetki zwierząt z papierowych talerzyków. Na zakończenie wszyscy zrobili wspólne zdjęcie z Krówką Matyldą.
05.04.2019 Sprzątanie Warmii i Mazur
 Uczniowie klas IV - VII postanowili wyjść w tym dniu ze szkoły, by lepiej poznać i zaprzyjaźnić się
z Przyrodą. Okazją do tego była coroczna akcja sprzątania Warmii i Mazur. Obszarem naszych działań był teren Leśnictwa Lipiny.
   
Las przywitał nas śpiewem i kwitnącymi intensywnie o tej porze roku przylaszczkami. Zaskoczyła nas różnorodność odcieni kwiatów - od jasno niebieskich po odcienie różu. Zbierając śmieci z dna lasu, dało się zauważyć, jak bujnie i intensywnie o tej porze roku rozwija się życie w runie i podszycie. Kolejną niespodzianką były ogromne roje pszczół, które uwijały się wśród roślin.
Przemierzając ścieżki leśne, wsłuchiwaliśmy się w opowieści pana podleśniczego Krzysztofa, na temat tego jakie niespodzianki przynosi Przyroda na co dzień w jego codziennej pracy. Wiemy, że oprócz jeleni, saren, dzików i łosi, obok nas żyją bociany czarne, wilki, które jest już na dobre zagościły w naszych lasach.
W codziennych działaniach musimy zawsze pamiętać, że Przyroda rządzi się swoimi prawami, życie ludzkie przemija, a świat przyrody jest trwały, niezmienny. „Nie było nas - był las, nie będzie nas - będzie las”.

 
04.04.2019 Dzień Przedszkolaka
 Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Rękusach obchodziły swoje doroczne święto: Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji nasi najmłodsi podopieczni zaprosili swoich rodziców, rodzeństwo oraz dziadków na przygotowane przez nich wspaniałe przedstawienie pt.: „Od ziarenka do bochenka”. Swoją obecnością zaszczycili nas również goście specjalni: pani Iwona Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy, oraz pani Bożena Wołyniec, nowy zastępca Wójta Gminy Ełk.
W przedstawieniu została ukazana wielka praca i trud, który trzeba włożyć, aby móc cieszyć się smakiem świeżego chleba. Począwszy od żniwiarza, który musi skosić zborze, poprzez młynarza mielącego zborze na mąkę, po piekarza, który wypieka pieczywo. Był to też swego rodzaju ukłon w stronę naszych polskich pięknych tradycji – dzieci pokazały dawne, ale nadal bardzo popularne zabawy: „Jawor”, „Mało nas do pieczenia chleba”, czy  tańce: „Trojak”, „Poszło dziewczę po ziele”. Dzieci włożyły w przedsięwzięcie mnóstwo czasu i wysiłku, ale było warto. Przedstawienie wywołało wiele uśmiechu i radości na twarzach widzów. Barwne ludowe stroje przygotowane przez wychowawców oraz rodziców były przepiękne. Po przedstawieniu był czas na gratulacje
i wspólny poczęstunek – w tym roku rodzice i dzieci mogli skosztować świeżego chleba z domowej roboty smalcem

i ogórkiem.
Przedstawienie z okazji Dnia Przedszkolaka to moment, kiedy nasze maluchy mogą pochwalić się swoimi umiejętnościami aktorskimi, tanecznymi i wokalnymi. Oswajają się ze sceną, uczą samodyscypliny, pokonują swoje słabości. Zwyciężając tremę zaczynają wierzyć we własne możliwości. Rodzice dzieci, dumni ze swoich pociech, już nie mogą doczekać się kolejnego przedstawienia w przyszłym roku szkolnym.
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści