Grudzień - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
20.12.2019 Jasełka
07.12.2019 Szlachetna Paczka
  Po raz kolejny  społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego  w Rękusach wzięła udział
w ogólnopolskiej akcji charytatywnej Szlachetna Paczka. W tym roku również postanowiliśmy pomóc starszej samotnej osobie – panu Piotrowi.
W ramach podjętych działań przedstawiciele szkolnego wolontariatu, zbierali  pieniądze wśród całej społeczności szkolnej, uczniowie, rodzice i nauczyciele przynosili artykuły spożywcze, środki czystości oraz drobne upominki.
W ramach akcji w czasie andrzejek zorganizowaliśmy kiermasz ciast. W przygotowanych paczkach znalazły się wszystkie wskazane przez pana Piotra potrzebne mu artykuły talon na buty czy elektryczna golarka.
Wszystkie rzeczy przyniesione oraz te zakupione z zebranych środków zostały spakowane, opisane i przekazane przez uczniów, rodziców i szkolnego koordynatora w niedzielę  7 grudnia do punktu zbiorczego w Ełku.
Dziękujemy całej społeczności szkolnej za aktywny udział i otwarte serca w akcji Szlachetna Paczka.
06.12.2019 Piernikowy zawrót głowy

  Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. To właśnie ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do zorganizowania 6 grudnia warsztatów pieczenia świątecznych pierników w gminnej świetlicy w Ruskiej Wsi. Te otwarte zajęcia z udziałem rodziców zostały zorganizowane przez wychowawczynie z przedszkola i kl. I-III. Tego dnia świetlica zamieniła się w prawdziwą fabrykę pierników, a dzieci uwijały się jak pracowite elfy świętego Mikołaja. Z wielką radością wałkowały przygotowane przez wychowawczynie ciasto, wycinały foremkami ulubione kształty, często związane
z motywami Świąt Bożego Narodzenia. Z uwagą obserwowały proces powstawania ciastek. Upieczone pierniczki dekorowały mając do dyspozycji mnóstwo jadalnych ozdób i kolorowego lukru. Każde ciasteczko było pieczołowicie ozdobione. Nie obyło się oczywiści bez zjedzenia choćby jednego ciasteczka, gdyż wspaniałe pierniczki swoim wyglądem i smakiem nęciły wszystkich. Sekretnym składnikiem, bez którego nie byłoby pierników był oczywiście naturalny miód. Po kulinarnych poczynaniach nadszedł czas na wykonanie kreatywnych ozdób świątecznych. Przy wsparciu rodziców powstawały łańcuchy choinkowe, papierowe Mikołaje i renifery z fistaszków.
Czas spędzony na warsztatach był magiczny, wokół unosił się korzenny zapach przywołujący najmilsze wspomnienia świąteczne.
Pieczenie pierniczków to również jedno z wielu działań w ramach małego projektu „Poznajemy tajemnice ula”, który finalizujemy w grudniu.
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści