Czerwiec - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
12.06.2019
Katarzyna Przybylska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach zdobyła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie upamiętniającym 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II
w Ełku
. Organizatorem literackich zmagań był Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku oraz Zespół Szkół Samorządowych w Stradunach. Adresatami wydarzenia byli uczniowie szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych z powiatu ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, oleckiego, piskiego i węgorzewskiego.
- Kasia napisała pracę, której tematem była Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Ełku - mówi Marta Rózio, nauczyciel religii i historii. - Jury doceniło jej twórczą interpretację wydarzeń sprzed 20 lat. Głównym bohaterem opowieści miał być właśnie św. Jan Paweł II.
Patronatem swym  nad konkursem objęli:
  • Senator Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Kopiczko;
  • Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kossakowski;
  • Kuria Biskupia w Ełku;
  • Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski.

 Eksperymentowanie nie jest trudne. Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego
w Rękusach, którzy postanowili spróbować swoich sił i wzięli udział w powiatowym konkursie pt. „Uczymy się eksperymentując”, organizowanym przez Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Oba zespoły
z Rękus  zdobyły pierwsze miejsce, w kategoriach klas I-IV i klas V-VIII. Wysiłek włożony w całe przedsięwzięcie przyniósł wspaniałe rezultaty. Wystarczyła tylko kropla chęci i szczypta fantazji, a efekt końcowy był zaskakujący i przyjemny dla naszych oczu.
Zadaniem uczestników było zaprojektowanie, przygotowanie i nagranie filmu o tematyce przyrodniczej - opowiada Joanna Borzeńska, nauczyciel przyrody, geografii, biologii i wychowania fizycznego. - W konkursie należało wykazać się nie tylko wiedzą i umiejętnościami przyrodniczymi. Bardzo ważnym kryterium udziału była także umiejętność współpracy w grupie oraz talent aktorski.
Gabriela Kozłowska i Kamila Więcko, uczennice klasy IV, nagrały film, którego celem było pokazanie, jak działają narządy zmysłów człowieka. Natomiast Amelia Sakowicz i Oskar Paszko, uczniowie klasy V, zaprezentowali doświadczenie, które miało na celu ukazanie zjawiska mieszania się różnych substancji, które na co dzień wykorzystujemy w gospodarstwie domowym.
Rodzicom uczniów, którzy dzielnie wspierali i kibicowali swoim dzieciom, składamy podziękowania.
- Mamy nadzieję, że wasza współpraca ze szkołą będzie trwać i rozwijać się - dodaje p. Borzeńska. -  Udowodniliście  swoim pociechom, że „chcieć to móc”. BRAWO.
07.06.2019 „Dzieci świata” jako dobry przykład współpracy z rodzicami w SP w Rękusach

 Szkoła i rodzina to dwa środowiska, w których dziecko funkcjonuje, zatem współpraca szkoły z rodzicami powinna prowadzić do zintegrowania działań dydaktyczno – wychowawczych. Stąd też realizując założenia programu profilaktyczno-wychowawczego zaprosiliśmy rodziców do zacieśnienia współpracy.  Z inicjatywy rady rodziców zorganizowano w szkole dzień pod hasłem „Dzieci świata”. Każda klasa losowała kontynent, który wspólnie z rodzicami zaprezentuje. Pomysły na przedstawienie danego kontynentu były przeróżne i bardzo interesujące.
Klasy I i II wspólnie z rodzicami przygotowały ciekawostki z wybranych krajów z Afryki i Azji. Na zajęciach
z plastyki powstały stroje afrykańskie i japońskie wachlarze. Odbyły się również warsztaty plastyczno-techniczne prowadzone przez mamę uczennicy z kl. I. Uczniowie pod okiem rodziców wykonali przepiękne i niepowtarzalne łapacze snów. Dowiadując się zarazem, że pierwotnie łapacz snów stanowił amulet w wielu plemionach indiańskich - wieszany nad posłaniem, miał przesiewać sny przychodzące nocą. Sieć w okręgu miała przepuszczać tylko dobre sny, a zatrzymane koszmary znikały spływając w dół po piórach.
Rodzice kl. III zaprosili nas na wirtualną wycieczkę do Stanów Zjednoczonych. Dowiedzieliśmy się, że stolicą Stanów był Nowy York, a dopiero później Waszyngton. Wiemy, że Alaska została odkupiona przez Amerykę od ZSRR. Dzięki wirtualnej wyprawie odwiedziliśmy Kanion Kolorado, Wodospad Niagara i Florydę. Dziękujemy Rodzicom za super zajęcia. Bardzo smakowały nam niezdrowe burgery, popcorn i coca - cola.
Zadowolone ze swojej pracy oraz obecności rodziców uczniowie udali się na wspólny piknik w ogrodzie szkolnym.

07.06.2019
Dnia 07.06.2019 r. odbył się klasowy turniej matematyczny. Wzięli  w nim udział uczniowie z klas III–VII. Uczniowie w zespołach klasowych rywalizowali rozwiązując  łamigłówki oraz krzyżówki matematyczne. Musieli również wykazać się dobrą pamięcią i logicznym myśleniem podczas interaktywnych gier.
Turniej wygrała drużyna klasy VII. Organizatorem  konkursu był nauczyciel matematyki -  p. Łukasz Choroś.
 

 
  Reprezentacja naszej szkoły po raz drugi z rzędu zajęła czwarte miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym. Tegoroczna edycja była piętnastym - jubileuszowym spotkaniem reprezentacji szkół z powiatu ełckiego. Tym razem gościliśmy w siedzibie Gminy Ełk.  Reprezentantami naszej szkoły była uczennica klasy IV Kamila Więcko oraz chłopcy -Oskar Paszko i  Hubert Łukaszewicz. Uczeń klasy VI po raz trzeci reprezentował swoich rówieśników w tym konkursie.
Zakres tematyczny  konkursu obejmował treści dotyczące ochrony przyrody oraz bioróżnorodności  Polski i świata.  
Zespół Przyrodników również i w tym roku zadbał, aby konkurencje, w których zmagali się uczniowie zmobilizowały do wysiłku wszystkie narządy zmysłów. Jedno z zadań praktycznych polegało na  rozpoznaniu po wyglądzie
i zapachu  przypraw, które wykorzystywane są w kuchni polskiej m.in. liść laurowy, cynamon, goździki, pieprz naturalny, ziele angielskie.  Nie zabrakło również konkurencji, w których wykazać się mogli ci, którym rysowanie sprawia ogromną frajdę i satysfakcję. Tegoroczni sponsorzy konkursu zaskoczyli wszystkich swoją ofiarnością. Wśród sponsorów znaleźli się firma Fantex, Gmina Ełk, Nadleśnictwo Ełk, Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji Spółka z o.o. w Ełku, Powiat Ełcki, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami „Eko-Mazury” w Siedliskach.

 
  W ubiegłym tygodniu przedstawicielki Szkoły Podstawowej w Rękusach (koordynatorki:  Elżbieta Napiórkowska, Bogumiła Kraśko oraz uczennice: Katarzyna Przybylska, Weronika Szymańska, Anna Gawecka) wzięły udział
w
IX Festiwalu Szkoły z Klasą. Było to spotkanie podsumowujące różnorakie projekty, które prowadzone
w szkołach z całej Polski, m.in
. Szkoła z Klasą 2.0, Asy Internetu, czy Solidarność. Podaj dalej!
  
Dwa dni, spędzone w Centrum Kreatywności w Warszawie, obfitowały w inspirujące wydarzenia. Pierwszego dnia wszystkie zaproszone szkoły prezentowały swoje dokonania, my także przedstawiliśmy, w jaki sposób pracowaliśmy nad łamaniem stereotypów, propagowaniem tolerancji i empatii. Opowiadaliśmy o wybranym zdjęciu i  pomagaliśmy redagować pocztówki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również napisane przez reprezentantki szkoły opowiadania.
Dzień zakończył się podsumowaniem naszych działań. Uczniowie i nauczyciele dzielili się  swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi inicjatyw, które podjęli. Opowiadali o sukcesach, ale i napotkanych trudnościach.
Drugi dzień rozpoczął się debatą na temat Unii Europejskiej – mieliśmy przyjemność rozmawiać z Bartłomiejem  Balcerzykiem , szefem działu informacji i komunikacji społecznej z Przedstawicielstwa KE w Polsce oraz Alicją Pacewicz, przewodniczącą Rady Fundacji Szkoła z Klasą. Eksperci odpowiadali na pytania dzieci i młodzieży oraz potwierdzali fakty i obalali mity dotyczące UE. Ta część spotkania zakończyła się wspólnym odśpiewaniem Ody do radości – hymnu Unii Europejskiej.
W dalszej części uczniowie spotkali się na warsztatach, podczas których projektowali  wymarzoną przestrzeń do odpoczynku podczas przerw. Następnie uczyli się rozpoznawać fake newsy, aby móc odpowiednio na nie reagować  w realnym życiu.  W tym czasie nauczycielki mogły poszerzyć swoje wiadomości z zakresu kultury młodzieżowej (Popkultura w języku młodzieży a edukacja), by lepiej zrozumieć język, jakim posługują się uczniowie.
Festiwal zakończył się ewaluacją zaprezentowanych projektów. Okazało się, że wszystkie szkoły, które wzięły udział w tym dwudniowym spotkaniu wyraziły chęć kontynuacji działań. My także wróciłyśmy z głową nowych, kreatywnych pomysłów.
Wróć do spisu treści