Czerwiec - maj - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
Bezpieczne wakacje. Obejrzyj film!
23.06.2017 Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017
22.06.2017 Wycieczka do Warszawy
 W ramach Gminnego Projektu „TIK – TAK – nowoczesna, bezpieczna szkoła dla uczniów” 22 czerwca uczniowie klas I – VI, wraz z opiekunami (p. A. Filutowską, E. Czarosław – Kochanowicz, p. B. Kraśko oraz p. S. Boczkowskim) uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.      
Wyjazd nastąpił o godzinie 2.30, natomiast o godzinie 8.00 weszliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mieli okazję zauważyć, w jaki sposób działają różne urządzenia (np. robot, który układa wiersze), mogli zbudować most bez używania gwoździ, obserwować różnorodne zjawiska z dziedziny geografii, fizyki, matematyki i chemii. Zapoznali się także z budową człowieka, zgłębiali tajniki ludzkiego mózgu oraz odwiedzili szereg innych, interesujących stoisk.
Po wyjściu z Centrum Nauki – udaliśmy się nad Wisłę, by odwiedzić Warszawską Syrenkę  - symbol stolicy. Następnie zwiedzaliśmy Łazienki Królewskie, czyli zespół pałacowo-ogrodowy
w Warszawie, założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podziwialiśmy piękno i bogactwo przyrody, posłuchaliśmy także utworów Fryderyka Chopina – na specjalnych ławeczkach.
Wizytę w stolicy zakończyliśmy smacznym obiadem. Dzieci wróciły do domów zmęczone, ale i pełne wrażeń. Z niecierpliwością oczekują na wycieczkę do Akwarium Gdyńskiego
i Centrum Chemii w Małej Skali
w Toruniu.
19.06.2017 Wycieczka przedszkolaków na Farmę Mazurską w Szarejkach.
    
 Założeniem pobytu dzieci  w gospodarstwie było poznanie pracy na wsi, bliski kontakt ze zwierzętami, które można karmić, dotykać i głaskać oraz zabawa na świeżym powietrzu. Starsze dzieci piekły chleb, a młodsze w tym czasie szalały na placu zabaw. Następnie wszyscy razem poszliśmy na spacer po gospodarstwie. Były krowy, owieczki, koń, kury, gęsi, kaczki i koza, którą można było doić. Na zakończenie pobytu ognisko i zabawa na placu zabaw. Dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły do szkoły.
02.06.2017 Dzień rodziny
    
„Sport i dieta – to zdrowego życia zaleta”
    
 W piątek, 2 czerwca 2017 roku cała społeczność szkolna wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi świętowała Dzień Matki, Dzień Dziecka oraz Dzień Ojca – czyli odbył się rodzinny piknik. Z tej okazji nauczyciele z uczniami przygotowali szereg atrakcji:
- najmłodsi stworzyli książkę kucharską;
- starsi uczniowie przygotowali albumy dotyczące ziół, które można wykorzystywać w naszej kuchni;
- odbyła się część artystyczna – dar dla rodziców od dzieci;
- przygotowane zostały sałatki oraz owocowe koktajle;
- odwiedził nas wójt Gminy Ełk – p. Tomasz Ossewski;
- wzięliśmy udział w rozprawie sądowej, w której oskarżoną była książka, sąd oczyścił książkę ze wszystkich zarzutów i zarządził wspólne czytanie;
- biliśmy rekord we wspólnym czytaniu, w ramach ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” (w tym roku na dziedzińcu szkolnym jednocześnie  czytało 114 osób - mamy nadzieję, że za rok ten rekord zostanie pobity);
-piekliśmy kiełbaski i wspólnie zjedliśmy posiłek na świeżym powietrzu
i przy dobrej muzyce;
- odbył się Kolorowy wielobój sportowy, w którym zmagały się klasy IV- VI.
  Atmosfera pikniku była bardzo rodzinna, wszyscy obecni wyrazili nadzieję, że za rok festyn także się odbędzie.
20.05.2017 Ekopracownia
    
 Wielkim atutem naszej placówki jest położenie z dala od zgiełku miasta, wśród przepięknej zieleni. Przyroda to nieodłączny element naszego życia. Dlatego też wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, nasi uczniowie z wielkim zapałem ruszyli do prac w ogrodzie.
W ramach projektu „Ekopracownia- poznajemy tajemnice roślin” zasadziliśmy drzewa
i krzewy ozdobne, min. tuje, świerki conica, forsycje, derenie. Sadzenie drzewek było dla dzieci ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu poznały kolejne etapy sadzenia. Ponadto
założyliśmy ogród warzywno-kwiatowy. Zakładając hodowlę uczniowie poznali warunki, jakie są potrzebne roślinom do życia. Sianie sprawiło im ogromną radość. W następnych tygodniach będziemy mieli wiele okazji do obserwacji przyrody i wegetacji roślin na przygotowanych grządkach. Dzieci nie tylko wykorzystają to, co wyrośnie do przygotowania kanapek, surówek itp., ale będą też wykonywały drobne prace pielęgnacyjne przy swoich roślinkach, podlewanie, pielenie. Podczas wykonywania tych prac szczególną uwagę zwrócimy na bezpieczne posługiwanie się narzędziami. Chcemy, aby wysiłek włożony w czynności hodowlano – pielęgnacyjne nauczyły dzieci szacunku do pracy i jej efektów. Częste przebywanie w ogrodzie pozwoli propagować zdrowy styl życia, rozwijać aktywność ruchową, uwrażliwiać na zapachy i kolory, zainteresować najbliższym otoczeniem, uwrażliwić na jego piękno.
Ogród to projekt długofalowy i bardzo potrzebny do realizacji zadań zarówno dydaktycznych jak też wychowawczych. Podczas zajęć przyrodniczych w ogrodzie odkrywamy z dziećmi tajemnice świata przyrody. Przeprowadzamy proste doświadczenia przyrodnicze, rozbudzając przez to wyobraźnię oraz umiejętność wyciągania wniosków.


 
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści